MENU
zdravy-zivot

5 tipov na obyčajný plank, ktorý precvičí celú postavu. Budete ju mať ako lusk

Vďaka planku si výborne posilníte nielen stred tela.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 tipov na obyčajný plank, ktorý precvičí celú postavu. Budete ju mať ako lusk

Vystrite a spevnite sa ako doska. Na pohľad jednoduchá pozícia preverí brušné, sedacie, chrbtové svalstvo i silu paží a nôh. Navyše môžete využiť množstvo variácií.

Plank, doska, vzpor. Vďaka na pohľad jednoduchému cviku si výborne posilníte väčšinu svalových skupín. Dbajte však na správnu techniku, inak sa môže cvičenie skončiť nielen bolesťou v oblasti krížov. Najdôležitejšie je spevnenie stredu tela, by ste ho udržali v jednej rovine. Či už robíte bočnú dosku alebo klasickú, hlavu držte v predĺžení tela. Zadok neťahajte nahor, ale nemal by vám ani padať k zemi. V krajnej pozícii sa snažte vydržať aspoň 20 sekúnd.

Na predlaktí

Vo vzpore sa oprite o špičky, nohy jemne roznožte a o predlaktia. Lakte držte pod úrovňou pliec. Spevnite celé telo, stiahnite sedacie i brušné svalstvo. Pohľad smeruje trochu vpred a do zeme. Dávajte si pozor, aby ste hlavu nepredkláňali a ani nezkláňali. Plank môžete prípadne zopakovať aj na vystretých rukách. V tomto prípade položte dlane pod úroveň pliec. Váhu rozložte medzi paže a špičky.

Jednou zo základných možností je plank na predlaktí.Jednou zo základných možností je plank na predlaktí.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor