MENU
zdravy-zivot

Ohlásila sa menopauza nepríjemnými návalmi? Takto ich zvládnete

Návaly tepla vám pomôžu zvládnuť jednoduché triky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ohlásila sa menopauza nepríjemnými návalmi? Takto ich zvládnete

Vyše osemdesiat percent žien priznáva počas menopauzy nepríjemné návaly tepla. Pomôžu vám ich zvládnuť jednoduché domáce triky.

Potenie a návaly tepla patria k najčastejším ťažkostiam v období menopauzy. Často sa dokonca prejavujú pocitom tlaku hlave a veľkým nepohodlím. Náhly a intenzívny pocit tepla „prebehne“ po celom tele a postupne sa rozšíri na tvár, krk. Môže ho sprevádzať i búšenie srdca. Organizmus sa následne snaží znížiť telesnú teplotu, takže sa začnete nadmerne potiť. Mnohé ženy následne opisujú rovnako nepríjemný pocit chladu či triašku. Ako tieto nepríjemné pocity minimalizovať?

Pomôže sprcha

Návaly tepla vám pomôžu zvládať striedavé sprchy. Začnite teplou vodou a potom prejdite na studenú. Opakujte niekoľkokrát a túto jednoduchú procedúru ukončite studenou vodou. Ak je to pre vás príliš intenzívne, nechajte si studenú vodu tiecť aspoň po nohách, radí portál apothekerkammer.at. Počas dňa si môžete striedavo púšťať teplú a studenú vodu na ramená. V každom prípade však musíte dbať na to, aby bolo voda čo najchladnejšia. Len tak sprchovanie vyvolá správny teplotný stimul, ktorý rozcvičí cievy a zlepší reguláciu tepla.

Čo ešte zaberie? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor