MENU
zdravy-zivot

5x rýchle a zdravé RAŇAJKY v boji proti tukovým vankúšikom

Crop,Woman,Close,Up,Eating,Oat,And,Fruits,Bowl,For
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5x rýchle a zdravé RAŇAJKY v boji proti tukovým vankúšikom

Raňajky sú dôležité. Ak ich zvolíte správne, budete mať dosť energie na celé doobedie a pomôžu vám udržať si hmotnosť dlhodobo.

Niekoľko tipov na raňajky zostavila uznávaná britská odborníčka na výživu May Simpkin pre časopis Healthista. Simpkin varuje predovšetkým pred cereáliami. Podľa nej netvoria ani zďaleka zdravé raňajky. Hlavne tie, ktoré sú obohatené o nejaký ten cukor navyše, čo platí v drvivej väčšine prípadov. Takým by sme sa mali vyhnúť úplne. Po sladkých raňajkách nám len vystrelí cukor, na to rýchlo klesne a telo si ho pýta viac. Necítime sa sýti a čoskoro máme potrebu zjesť ešte čosi, alebo si to vynahradiť na obede. 

1. Vajíčka

Prvou hodnotnou potravinou, ktorá dokáže zasýtiť na celé doobedie sú jednoznačne vajíčka. Pri vyrábaní omelety alebo praženice stačí použiť trochu masla. Pridajte si k nim špenát, huby či paradajky. Alebo môžete vyskúšať varené vajíčka s celozrnnými toastami a kúskami špargle. Tým ich doplníte o ďalšie hodnotné živiny a vlákninu.Prvou hodnotnou potravinou, ktorá dokáže zasýtiť na celé doobedie sú jednoznačne vajíčka. Pri vyrábaní omelety alebo praženice stačí použiť trochu masla. Pridajte si k nim špenát, huby či paradajky. Alebo môžete vyskúšať varené vajíčka s celozrnnými toastami a kúskami špargle. Tým ich doplníte o ďalšie hodnotné živiny a vlákninu.
Zdroj: Shutterstock

Prvou hodnotnou potravinou, ktorá dokáže zasýtiť na celé doobedie sú jednoznačne vajíčka. Pri vyrábaní omelety alebo praženice stačí použiť trochu masla. Pridajte si k nim špenát, huby či paradajky. Alebo môžete vyskúšať varené vajíčka s celozrnnými toastami a kúskami špargle. Tým ich doplníte o ďalšie hodnotné živiny a vlákninu.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor