MENU
zdravy-zivot

5 tipov ako sa vyspať doružova. Skontrolujte si teplotu v spálni

Doprajte si kvalitný spánok.

Súvisiace témy

Zdravý život

5 tipov ako sa vyspať doružova. Skontrolujte si teplotu v spálni

Prečo je spánok dôležitý? Ak bude pravidelný a výdatný, bude lepšie pracovať imunitný systém a organizmus sa ľahšie vyrovná so stresom.

Spánok je prioritne určený na regeneráciu buniek. Touto príjemnou činnosťou si tak zároveň posilňujete imunitný systém. Počas spánku navyše mozog spracováva celodenné informácie a to, čo sa naučil, si ukladá do dlhodobej pamäti. Ak ráno vstávate okolo šiestej, do postele by ste mali ísť približne okolo pol jedenástej večer, najneskôr však o polnoci. Tak budete ráno v ľahkej spánkovej fáze a bude sa vám jednoduchšie vstávať. Aj maličkosti môžu prispieť k tomu, aby ste sa vyspali doružova. Čo môžete urobiť?

Pozor na prílišné napätie

Snažte sa postupne prejsť do upokojujúceho režimu. Tesne pred spaním sa vyhnite nielen športovým aktivitám, ale aj napínavým filmom či počítačovým hrám. Zbytočne vám zvýšia pulz, krvný tlak i dychovú frekvenciu. Všetko bude brániť tomu, aby ste sa upokojili. Ešte v posteli vám budú ubiehať myšlienky k posledným aktivitám a nebudete môcť zaspať. Radšej si prečítajte knihu. Spomeňte si na detstvo ako vás upokojilo počúvanie rozprávky. Siahnuť môžete aj po audioknihe. 

Na čo si dať ešte pozor?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia