MENU
zdravy-zivot

Pečeň sa oplatí posilniť. Štvrtý tip vám bude chutiť

Pečeň vám pomôže vylepšiť aj šálka správneho bylinkového čaju.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Pečeň sa oplatí posilniť. Štvrtý tip vám bude chutiť

Zdravá pečeň je neoceniteľným pomocníkom, ktorý odfiltruje škodlivé látky z tela. Ako si ju udržať v bezchybnej forme?

Únava, nespavosť, zápach úst, žltnutie očí alebo pokožky, nadmerné svrbenie či výrazne červený jazyk, aj tak môže začať hlásiť pečeň, že nie je v stopercentnej forme. Aj v prípade tohto dôležitého detoxikačného orgánu je najdôležitejšia prevencia. Pomôžte pečeni, aby fungovala ako hodinky.

1 Dôležitý pitný režim

Pečeni pomáha pri práci aj dôsledný pitný režim. Vďaka dostatočnému množstvu tekutín sa škodlivé látky môžu rýchlejšie transportovať do pečene, ktorá organizmu efektívnejšie „očistí“. Nemusíte piť len vodu. Obohaťte pitný režim o bylinkové čaje, zvoľte napríklad čakanku. Na prípravu šálky použite čajovú lyžičku bylinky. Môžete si ho pripraviť z kvetu i koreňa, ten je však účinnejší. Výborná je i šalvia.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor