MENU
zdravy-zivot

Schlaďte a osviežte si pokožku. Pomôžu vám jednoduché tipy

Rýchlou záchranou pre pleť je hydratácia.
Zdravý život

Schlaďte a osviežte si pokožku. Pomôžu vám jednoduché tipy

Teploty okolo tridsiatky dajú zabrať aj pokožke. Nesnažte sa kvapky potu zotierať rukov. Do kabelky si radšej dajte správny sprej.

Ráno odštartujte aplikáciou ľahkého hydratačného krému, platí to pre všetky typy pleti. Pokožka bude behom dňa voľnejšie dýchať. Na krém nezabúdajte. Ak je pokožka trvalejšie dehydrovaná, starne dvakrát rýchlejšie ako pleť, ktorá má pravidelný prísun vlhkosti. Nanášajte ho vždy len na vyčistenú pleť. V ľahkom tóne pokračujte aj pri nanášaní mejkapu, opäť siahnite po ľahšej konzistencii. Kozmetické prípravky v lete pokojne držte v chladničke. 

Rýchle ochladenie

Ak sa nepohybujete len v klimatizovaných priestoroch, kvapkám potu sa nevyhnete. Určite si ich ani z čela nezotierajte dlaňou. Zbytočne pleť podráždite a skôr sa vám objavia aj vyrážky. Na tvár si radšej priložte papierový alebo látkový obrúsok. Pot vysajte a môžete sa opäť zľahka prepudrovať. Pracujete doma a potrebujete pokožku rýchlo osviežiť? Využite termofor. Nenaplňte ho však teplou vodou, ale studenou. Pokojne prihoďte aj pár kvapiek ľadu. Ak je vám príliš teplo, priložte si ho na pokožku.

Kvapky vás osviežia

Do kabelky sa oplatí prihodiť pleťové spreje. Príjemná hydratačná hmla pleť výborne osvieži. Mnohé prípravky majú navyše pridanú hodnotu. Zvoliť môžete napríklad rozprašovače s termálnou vodou. Vďaka obsahu vitamínov a minerálov bude pleť i vyživená. Nastriekajte si ju kedykoľvek behom dňa. Nemusíte sa obávať kvapiek, vlhkosť do pokožky okamžite vsiakne.  Ak milujete vône, nájdete aj pleťové osviežovače s obsahom výťažkov kvetov či rastlín. Dávajte si len pozor, aby neboli fotosenzitívne. V kombinácii so slnečnými lúčmi môžu viesť k vzniku pigmentových škvŕn. 

Vlažnú vodu nezotrite

Po príchode domov sa nesnažte schladiť studenou sprchou, bude vám ešte teplejšie. Ľadová sprcha stimuluje krvný obeh a zvýši sa krvný tlak. Cievy sa stiahnu, aby udržovali v tele teplo. Výsledok je len ďalšie potenie. Radšej zvoľte vlažnú vodu. Po sprchovaní sa utrite len zľahka. Zvyšné kvapky vody vás budú na čerstvom vzduchu príjemne chladiť. Ak nemáte čas na sprchu, ochlaďte sa jednoduchým trikom. Na zápästie si na pár sekúnd priložte hocijakú potraviny z chladničky. 

Pomôže i olej

Zápästie hrá hlavnú úlohu aj pri poslednom tipe na ochladenie a nielen pokožky. Na pokožku zápästia si naneste pár kvapiek éterického oleja, ktorý obsahuje mentol. Odparí sa a zanechá pocit sviežosti. Pokojne si ho môžete naniesť aj do podkolenných jamôk. Aplikáciu éterického oleja môžete behom dňa opakovať. Príjemné vôňa naštarujte všetky zmysly aj počas lenivých letných dní.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia