MENU
zdravy-zivot

5 SUPER účinkov, ktorými vás prekvapí obyčajná reďkovka

Reďkovka vám vylepší trávenie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 SUPER účinkov, ktorými vás prekvapí obyčajná reďkovka

Patria k prvým symbolom jari. Potešia vás sviežou a mierne štipľavou chuťou. Prečo by vám zväzok reďkoviek nemal chýbať v kuchyni?

Reďkovky sú ideálnym spestrením jedálneho lístka. Hodia sa do zeleninových šalátov i ako ozdoba na nátierky. Potešia vás nielen výbornou chuťou, ale i svojimi účinkami na zdravie. Čerstvé vydržia maximálne dva až tri dni, potom začnú vädnúť. Pred uskladnením jej odstráňte lístky, nebudú ju zbytočne oberať o vlhkosť. Kým ich doma odložíte, umyte ich vodou a zabaľte do vlhkej utierky. 

Podporia imunitu

Reďkovky sú výborným zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Céčko pôsobí v tele ako antioxidant, ochranca proti škodlivým voľným radikálom. Denne by ste mali prijať približne sto až dvesto mikrogramov tohto vitamínu, čo zodpovedá množstvu tristo až šesťsto gramov reďkoviek, uvádza eatsmarter.de. Samozrejme nemusíte jesť len túto zeleninu, zdroje sú skutočne pestré.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor