MENU
zdravy-zivot

5 rád ako si správne sadnúť a vyhnúť sa bolesti chrbta

Home office ľahko skončí bolesťou chrbta.
Zdravý život

5 rád ako si správne sadnúť a vyhnúť sa bolesti chrbta

Nepotrebujete drahú stoličku, úplne postačí, keď si pri práci z domu správne sadnete na tú, ktorú máte po ruke. Pozrite si tipy skúseného fyzioterapeuta.

Množstvo firiem preladilo na home office a mnohí už takmer rok pracujú z domu. Niekto v kresle, iní na gauči alebo pri stole v kuchyni. Pri dlhodobom nesprávnom sedení, či už doma, alebo v práci sa začne ozývať chrbát. Najčastejšie sa ohlási dolná časť chrbtice. Riešenie máte väčšinou vo vlastných rukách a nemusíte hneď investovať do drahej stoličky. 

Kedy sa oprieť?

Väčšine ťažkostí sa vyhnete, ak sa naučíte správne sedieť. Kvalitná stolička nie je na škodu. Ak je odpružená, dá sa upraviť náklon operadla, prispôsobiť vašej výške, je to ideálne. Aj účinok tej najlepšej stoličky sa však stratí pri nesprávnom sedení. Ak potrebujete sedieť dlhšie, určite zvoľte stoličku s operadlom. Ide o sed, ktorý sa používa štandardne častejšie, preto sa určite oplatí držať základných pravidiel. 

Ako si správne sadnúť? ►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor