MENU
zdravy-zivot

TOP potraviny, ktoré posilnia vašu pečeň, oplatí sa to

Mnohí robíme krátko po jedle týchto 5 chýb a ani netušíme, ako veľmi nám to škodí.

Súvisiace témy

Zdravý život

TOP potraviny, ktoré posilnia vašu pečeň, oplatí sa to

Ak je pečeň zdravá, bez problémov odfiltruje škodlivé látky. Prirovnať ju možno ku chemickému laboratóriu, lebo je hlavným detoxikačným orgánom v tele.

Keď nie je pečeň v poriadku, dá vám to najavo. Medzi prvé príznaky patrí únava, nespavosť, zápach z úst, bolesť v pravej hornej časti brucha i nadmerné svrbenie. Spozorovať môžete aj výrazne červený jazyk a neskôr i žltnutie očí alebo pokožky.

Pomáha celému telu

Ak všetko funguje ako má, pečeň filtruje krv najmä z obličiek a tráviaceho traktu. Tento orgán má pod palcom látkovú premenu i energetickú rovnováhu. Reguluje totiž spotrebu energie, metabolizmus cukrov, bielkovín a tukov. Skladuje vitamíny rozpustné v tukoch, ale aj železo a mnoho ďalších minerálov. Podporuje trávenie, keďže sa v tomto orgáne tvorí žlč. Výhodou je, že pečeň sa dokáže regenerovať, oplatí sa jej aj pomôcť, napríklad správnymi potravinami.

Ktoré TOP potraviny potešia pečeň?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor