MENU
zdravy-zivot

Chcete schudnúť po päťdsiatke? 5 TIPOV vám to uľahčí

Priberanie po štyridsiatke je prirodzené. Ako ho udržať na uzde?
Zdravý život

Chcete schudnúť po päťdsiatke? 5 TIPOV vám to uľahčí

Chudnutie môže byť s pribúdajúcim vekom ťažšie, ale vždy sa oplatí udržať hmotnosť na uzde. Výhodou je, že nemusíte počítať kalórie.

Po štyridsaťpätke sa metabolizmus prirodzene spomaľuje, takže sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť jedálničku. Zaujímavosťou je, že päťdesiatročná žena s rovnakou hmotnosťou má takmer dvakrát viac tukového tkaniva ako tridsiatnička, informuje ženský portál brigitte.de. Kým mladšie dámy spália denne bez cvičenia približne 2200 kcal za deň, ženy po menopauze len 1000 až 1200. 

1. Vsaďte na bielkoviny

„Vek medzi 45 a 55 rokom je z hľadiska hmotnosti náročnejší” vysvetľuje pre spomínaný nemecký web profesor Christoph Bamberger z Centra lekárskej prevencie v Hamburgu. „Väčšina žien priberie v tejto dekáde približne päť kilogramov.” Neznamená to však, že musíte začať hladovať a držať prísnu diétu. Najesť a zasýtiť sa, môžete aj po štyridsaťpäťke, stačí trochu prekopať stravovacie návyky. Napríklad na večeru si servírujte jedlá s vysokým obsahom bielkovín a s nízkym obsahom sacharidov. Vsaďte na príjem rýb alebo iného chudého mäsa, strukovín, jedzte menej chleba, cestovín, ryže a zemiakov. Prílohy si pripravte radšej z čerstvej zeleniny.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor