MENU
zdravy-zivot

5 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu zvládnuť menopauzu

Príznaky pľúcnych chlamýdií si ľahko pomýlite s bežnou virózou. Sú však oveľa nebezpečnejšie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu zvládnuť menopauzu

Hormonálne zmeny sú prirodzené a hoci sa niekedy cítite ako na emocionálnej horskej dráhe, niektoré prejavy môžete pozitívne ovplyvniť aj zmenou jedálneho lístka.

Menopauza so sebou prináša prirodzený pokles hladiny estrogénu. Ťažkosti, ktoré sú s tým spojené, vám môžu pomôcť prekonať takzvané fytoestrogény, teda sekundárne metabolity rastlín. Hoci nie sú úplne totožné s klasickými estrogénmi, majú s nimi veľa spoločného. Ktoré potraviny sú bohaté na fytoestrogény, ktoré majú pozitívny vplyv nielen na kvalitu ciev ale i krvný tlak?

Nielen na trávenie

Drobné ľanové semienka sú bohaté na vlákninu, ktorá je veľmi dôležitá pre správne nastavenenie črevnej mikroflóry, zlepšuje i trávenie. Prečo by ste ich mali jesť pravidelne počas menopauzy? Ľanové semienka obsahujú lignány, ktoré podľa niektorých štúdií znižujú riziko vzniku rakoviny prsníka. Pripraviť si môžete nielen chlieb s ľanovými semienkami, ale pridať si môžete aj jednu, dve lyžice ľanových semienok.

Čo vám ešte niesme chýbať? ►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor