MENU
zdravy-zivot

5 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu zvládnuť menopauzu

Príznaky pľúcnych chlamýdií si ľahko pomýlite s bežnou virózou. Sú však oveľa nebezpečnejšie.
Zdravý život

5 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu zvládnuť menopauzu

Hormonálne zmeny sú prirodzené a hoci sa niekedy cítite ako na emocionálnej horskej dráhe, niektoré prejavy môžete pozitívne ovplyvniť aj zmenou jedálneho lístka.

Menopauza so sebou prináša prirodzený pokles hladiny estrogénu. Ťažkosti, ktoré sú s tým spojené, vám môžu pomôcť prekonať takzvané fytoestrogény, teda sekundárne metabolity rastlín. Hoci nie sú úplne totožné s klasickými estrogénmi, majú s nimi veľa spoločného. Ktoré potraviny sú bohaté na fytoestrogény, ktoré majú pozitívny vplyv nielen na kvalitu ciev ale i krvný tlak?

Nielen na trávenie

Drobné ľanové semienka sú bohaté na vlákninu, ktorá je veľmi dôležitá pre správne nastavenenie črevnej mikroflóry, zlepšuje i trávenie. Prečo by ste ich mali jesť pravidelne počas menopauzy? Ľanové semienka obsahujú lignány, ktoré podľa niektorých štúdií znižujú riziko vzniku rakoviny prsníka. Pripraviť si môžete nielen chlieb s ľanovými semienkami, ale pridať si môžete aj jednu, dve lyžice ľanových semienok.

Čo vám ešte niesme chýbať? ►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor