MENU
zdravy-zivot

5 obyčajných čajov, po ktorých budete ľahko zaspávať

Nepodceňte to!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 obyčajných čajov, po ktorých budete ľahko zaspávať

Ste unavení, ľahnete si, ale nie a nie zaspať? Behajú vám v hlave myšlienky a nepomáha ani počítanie ovečiek? Dajte si čaj.

Problematické zaspávanie nie je dnes žiadnou raritou. Vysoké pracovné tempo a rýchly životný štýl si často pýtajú svoju daň. Čo vám môže uľahčiť zaspávanie? Vyskúšajte bylinkové čaje. Musíte byť však trpezliví, účinky sa dostavia postupne po jednom, dvoch týždňoch. Urobte si z pitia čaju príjemný večerný rituála, aj to vám pomôže vypnúť. 

Nielen pri nádche

Harmančekový čaj si väčšina spája s prechladnutím, bolesťami hrdla alebo zhoršeným trávením. Uľahčí vám však aj zaspávanie. Pri viacerých výskumoch sa podarilo dokázať upokojujúci účinok tejto príjemne aromatickej bylinky, uvádza eatsmarter.de. Môže za to flavonoid, apigenín. Vedcom sa podarilo odhaliť súvislosť medzi pitím harmančekového čaju a znížením nárastu stresových hormónov. Výskum však stále pokračuje. V každom prípade, šálkou lahodného nápoja pred spaním nič nepokazíte. Upokojí vás už len to, že si k bylinke privoniate. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor