MENU
zdravy-zivot

5 najzáhadnejších orgánov v tele. Niektoré sa v tele stratia, iné dorastú

Ľudské telo má plno viac či menej neprebádaných záhad.
Zdravý život

5 najzáhadnejších orgánov v tele. Niektoré sa v tele stratia, iné dorastú

Dokonca aj prsty na rukách dokážu za istých okolností znova narásť.

Kosti a koža

Dieťa sa narodí s vyše tristo kosťami.Dieťa sa narodí s vyše tristo kosťami.
Dieťa sa narodí s vyše tristo kosťami.
Zdroj: Shutterstock

Dvestošesť kostí v tele nemáme odjakživa. Napadlo by vám držiac v rukách bábätko, že ono ich má vyše tristo? S takýmto počtom sa rodí každý z nás. Kam sa podejú? Ich veľkú časť u novorodenca tvorí iba chrupavka, typ pevného ale flexibilného tkaniva. Takéto zloženie potrebuje, aby bezpečne prešlo pôrodnými cestami. Aj niektoré miesta spájajúce kosti bábätka sú z tohto dočasného materiálu. Čím je dieťa staršie, množstvo chrupavky nahradí riadna kosť a mnohé zrastú. Vysvetlenie úbytku kostí je teda jednoduché. Tu však vývoj kostí nekončí. Hoci sa javia ako silné a nemenné, procesom zvaným remodelácia, pravidelne miznú a objavujú sa. Nové vznikajú, starých ubúda, štiepia sa na vápnik a ostatné minerály, ktoré sa dostanú do krvného obehu. Kostra, tvoriaca približne 15 percent hmotnosti tela, sa tak kompletne nahradí asi raz za desať rokov.

Podobným procesom prechádza aj náš najväčší orgán – koža. O tú predchádzajúcu prichádzame asi tisíc krát za život. Regeneruje sa približne každý mesiac.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor