MENU
zdravy-zivot

5 najhorších zlozvykov, ktoré ničia srdce. Koledujete si o infarkt?

Viete, ktoré zlozvyky ničia vaše srdce?
Zdravý život

5 najhorších zlozvykov, ktoré ničia srdce. Koledujete si o infarkt?

Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí v Európe a na Slovensku. Z veľkej časti sa pritom do ohrozenia dostávame sami. Viete, ktoré zlozvyky škodia srdcu?

Srdcovo-cievne ochorenia sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Nezabúdajte, problémy a môžu začať vysokým krvným tlakom a skončiť cievnou mozgovou príhodou. Jednoduchou a účinnou prevenciou je obmedziť návyky, ktoré vašmu srdcu neprospievajú. Viete, o ktoré ide? 

1. Nadmerné solenie 

Aj vy beriete do rúk soľničku ešte skôr, ako ochutnáte jedlo? Nadmerný príjem soli vedie k vysokému tlaku.Aj vy beriete do rúk soľničku ešte skôr, ako ochutnáte jedlo? Nadmerný príjem soli vedie k vysokému tlaku.
Aj vy beriete do rúk soľničku ešte skôr, ako ochutnáte jedlo? Nadmerný príjem soli vedie k vysokému tlaku.
Zdroj: Shutterstock

Prehnané solenie je veľmi častým zlozvykom mnohých ľudí. Aj vy si jedlo začne prisoľovať automaticky, ešte predtým, než ho ochutnáte? Mali by ste s tým čím skôr prestať. Odporúčaná denná dávka soli je 5 gramov, priemerný Slovák spotrebuje zhruba 15 gramov. Práve nadmerný príjem soli lekári označujú ako jednén z hlavných vinníkov rozvoja srdcovo-cievnych ochorení.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor