MENU
zdravy-zivot

5 najhorších zlozvykov, ktoré ničia srdce. Koledujete si o infarkt?

Viete, ktoré zlozvyky ničia vaše srdce?
Zdravý život

5 najhorších zlozvykov, ktoré ničia srdce. Koledujete si o infarkt?

Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí v Európe a na Slovensku. Z veľkej časti sa pritom do ohrozenia dostávame sami. Viete, ktoré zlozvyky škodia srdcu?

Srdcovo-cievne ochorenia sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Nezabúdajte, problémy a môžu začať vysokým krvným tlakom a skončiť cievnou mozgovou príhodou. Jednoduchou a účinnou prevenciou je obmedziť návyky, ktoré vašmu srdcu neprospievajú. Viete, o ktoré ide? 

1. Nadmerné solenie 

Aj vy beriete do rúk soľničku ešte skôr, ako ochutnáte jedlo? Nadmerný príjem soli vedie k vysokému tlaku.Aj vy beriete do rúk soľničku ešte skôr, ako ochutnáte jedlo? Nadmerný príjem soli vedie k vysokému tlaku.
Aj vy beriete do rúk soľničku ešte skôr, ako ochutnáte jedlo? Nadmerný príjem soli vedie k vysokému tlaku.
Zdroj: Shutterstock

Prehnané solenie je veľmi častým zlozvykom mnohých ľudí. Aj vy si jedlo začne prisoľovať automaticky, ešte predtým, než ho ochutnáte? Mali by ste s tým čím skôr prestať. Odporúčaná denná dávka soli je 5 gramov, priemerný Slovák spotrebuje zhruba 15 gramov. Práve nadmerný príjem soli lekári označujú ako jednén z hlavných vinníkov rozvoja srdcovo-cievnych ochorení.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor