MENU
zdravy-zivot

5 NAJ účinkov sliviek! Vylepšia nielen trávenie, štvorka poteší každú dámu

Aj obľúbené slivky vedia potrápiť choroby či škodce.

Súvisiace témy

Zdravý život

5 NAJ účinkov sliviek! Vylepšia nielen trávenie, štvorka poteší každú dámu

Dali ste si už tento rok slivky? Ak nie, rýchlo chybu napravte, lebo vám toho môžu vylepšiť skutočne veľa.

Okrem provitamínu A, vitamínu C a vitamínu E obsahujú slivky i rôzne vitamíny skupiny B. Možno nejde o najvyššie hodnoty, ale zjednodušene možno povedať, že ide o komplexný balíček. A práve vďaka kombinácii vitamínov a minerálov ako napríklad draslík, vápnik, železo, horčík alebo zinok, sú slivky skvelou posilou pre imunitný systém a ideálnom prípravou na jesenné sychravé počasie. A nie je to len o imunite. Vďaka vitamínom skupiny B potešia aj každý nervový systém.

1. Rozprúdia trávenie

Slivky sa často používajú ako pomoc pri problémoch s trávením, najmä v boji proti zápche. Za všetkým sa skrýva najmä množstvo vlákniny, ktorú obsahujú. Celulóza a pektín v čreve „napučia“, čím stimulujú trávenie. Ako preháňadlo môže zaúčinkovať aj neúmyselne, preto by ste mali podľa portálu gesundheit.de denne zjesť maximálne 150 gramov sliviek naraz. Pri dlhodobých ťažkostiach so zápchou, vám môžu pomôcť najmä sušené slivky. Stačí šesť plodov namočiť večer do vody a ráno ich zjesť na raňajky. Primiešať ich môžete napríklad do jogurtu či ovsenej kaše.

Čo ešte vylepšia? ►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor