MENU
zdravy-zivot

5 NAJ účinkov sliviek! Vylepšia nielen trávenie, štvorka poteší každú dámu

Aj obľúbené slivky vedia potrápiť choroby či škodce.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 NAJ účinkov sliviek! Vylepšia nielen trávenie, štvorka poteší každú dámu

Dali ste si už tento rok slivky? Ak nie, rýchlo chybu napravte, lebo vám toho môžu vylepšiť skutočne veľa.

Okrem provitamínu A, vitamínu C a vitamínu E obsahujú slivky i rôzne vitamíny skupiny B. Možno nejde o najvyššie hodnoty, ale zjednodušene možno povedať, že ide o komplexný balíček. A práve vďaka kombinácii vitamínov a minerálov ako napríklad draslík, vápnik, železo, horčík alebo zinok, sú slivky skvelou posilou pre imunitný systém a ideálnom prípravou na jesenné sychravé počasie. A nie je to len o imunite. Vďaka vitamínom skupiny B potešia aj každý nervový systém.

1. Rozprúdia trávenie

Slivky sa často používajú ako pomoc pri problémoch s trávením, najmä v boji proti zápche. Za všetkým sa skrýva najmä množstvo vlákniny, ktorú obsahujú. Celulóza a pektín v čreve „napučia“, čím stimulujú trávenie. Ako preháňadlo môže zaúčinkovať aj neúmyselne, preto by ste mali podľa portálu gesundheit.de denne zjesť maximálne 150 gramov sliviek naraz. Pri dlhodobých ťažkostiach so zápchou, vám môžu pomôcť najmä sušené slivky. Stačí šesť plodov namočiť večer do vody a ráno ich zjesť na raňajky. Primiešať ich môžete napríklad do jogurtu či ovsenej kaše.

Čo ešte vylepšia? ►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor