MENU
zdravy-zivot

5 NAJ účinkov sliviek! Vylepšia nielen trávenie, štvorka poteší každú dámu

Aj obľúbené slivky vedia potrápiť choroby či škodce.

Súvisiace témy

Zdravý život

5 NAJ účinkov sliviek! Vylepšia nielen trávenie, štvorka poteší každú dámu

Dali ste si už tento rok slivky? Ak nie, rýchlo chybu napravte, lebo vám toho môžu vylepšiť skutočne veľa.

Okrem provitamínu A, vitamínu C a vitamínu E obsahujú slivky i rôzne vitamíny skupiny B. Možno nejde o najvyššie hodnoty, ale zjednodušene možno povedať, že ide o komplexný balíček. A práve vďaka kombinácii vitamínov a minerálov ako napríklad draslík, vápnik, železo, horčík alebo zinok, sú slivky skvelou posilou pre imunitný systém a ideálnom prípravou na jesenné sychravé počasie. A nie je to len o imunite. Vďaka vitamínom skupiny B potešia aj každý nervový systém.

1. Rozprúdia trávenie

Slivky sa často používajú ako pomoc pri problémoch s trávením, najmä v boji proti zápche. Za všetkým sa skrýva najmä množstvo vlákniny, ktorú obsahujú. Celulóza a pektín v čreve „napučia“, čím stimulujú trávenie. Ako preháňadlo môže zaúčinkovať aj neúmyselne, preto by ste mali podľa portálu gesundheit.de denne zjesť maximálne 150 gramov sliviek naraz. Pri dlhodobých ťažkostiach so zápchou, vám môžu pomôcť najmä sušené slivky. Stačí šesť plodov namočiť večer do vody a ráno ich zjesť na raňajky. Primiešať ich môžete napríklad do jogurtu či ovsenej kaše.

Čo ešte vylepšia? ►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor