MENU
zdravy-zivot

5 izbových rastlín, ktoré vám zaručene vylepšia spánok

Izbové kvety vám doma vylepšia vzduch
Zdravý život

5 izbových rastlín, ktoré vám zaručene vylepšia spánok

Koľko kvetináčov máte v byte a dali ste niekoľko rastlín do spálne? Mnohé vám môžu výrazne zlepšiť vzduch a vy sa vyspíte doružova.

Izbové kvetiny sú dobrou investíciou. Zlepšia vám vzduch v miestnostiach, niektoré dokonca pomôžu upraviť vlhkosť alebo si poradia so škodlivinami. Dokonca pomôžu zmierniť stres a nervozitu. Najmä citlivejší ľudia alebo alergici by sa mali vyhnúť príliš voňavým izbovým rastlinám ako je napríklad jazmín alebo orchidea. Vôňa môže negatívne ovplyvniť spánok a často sa potom budíte s bolesťami hlavy. Izbové kvetiny vám však  môžu vylepšiť kvalitu spánku. Ktoré kvetiny sa oplatí mať v spálni?

Poradí si s chémiou

Tieto izbové rastliny vám doma prečistia vzduch.Tieto izbové rastliny vám doma prečistia vzduch.
Zdroj: Shutterstock

K jedným z najlepších čističov vzduchu patrí aloe. Poznáte rastlinku skôr ako prísadu do hydratačných krémov? Určite sa ju oplatí kúpiť a dať do spálne, dvojnásobne to platí, ak ste sa nasťahovali do nového alebo ste maľovali. Aloe znižuje znečistenie vzduchu, ktoré spôsobuje napríklad benzén. Myslíte si, že taká látka sa u vás nenachádza? Často je súčasťou plastov. Aloe Vera si poradí aj s formaldehydom, ktorý sa môže nachádzať vo farbách a podlahových krytinách.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor