MENU
zdravy-zivot

5 izbových rastlín, ktoré vám zaručene vylepšia spánok

Izbové kvety vám doma vylepšia vzduch
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 izbových rastlín, ktoré vám zaručene vylepšia spánok

Koľko kvetináčov máte v byte a dali ste niekoľko rastlín do spálne? Mnohé vám môžu výrazne zlepšiť vzduch a vy sa vyspíte doružova.

Izbové kvetiny sú dobrou investíciou. Zlepšia vám vzduch v miestnostiach, niektoré dokonca pomôžu upraviť vlhkosť alebo si poradia so škodlivinami. Dokonca pomôžu zmierniť stres a nervozitu. Najmä citlivejší ľudia alebo alergici by sa mali vyhnúť príliš voňavým izbovým rastlinám ako je napríklad jazmín alebo orchidea. Vôňa môže negatívne ovplyvniť spánok a často sa potom budíte s bolesťami hlavy. Izbové kvetiny vám však  môžu vylepšiť kvalitu spánku. Ktoré kvetiny sa oplatí mať v spálni?

Poradí si s chémiou

Tieto izbové rastliny vám doma prečistia vzduch.Tieto izbové rastliny vám doma prečistia vzduch.
Zdroj: Shutterstock

K jedným z najlepších čističov vzduchu patrí aloe. Poznáte rastlinku skôr ako prísadu do hydratačných krémov? Určite sa ju oplatí kúpiť a dať do spálne, dvojnásobne to platí, ak ste sa nasťahovali do nového alebo ste maľovali. Aloe znižuje znečistenie vzduchu, ktoré spôsobuje napríklad benzén. Myslíte si, že taká látka sa u vás nenachádza? Často je súčasťou plastov. Aloe Vera si poradí aj s formaldehydom, ktorý sa môže nachádzať vo farbách a podlahových krytinách.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor