MENU
zdravy-zivot

5 druhov jarnej zeleniny, ktorá vám pomôže vylepšiť zdravie

Jar je ideálna na zeleninové hody.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 druhov jarnej zeleniny, ktorá vám pomôže vylepšiť zdravie

Vyčarujú vám nielen vizuálnu pestrosť na tanieri, ale potešia aj srdce, imunitu či vylepšia cholesterol. Výhodou je, že si ich teraz môžete zohnať aj z domácich zdrojov.

Vychutnajte si sezónu čerstvej zeleniny, ktorá je nabitá vitamínmi. Mnohí si ju môžu sami vypestovať, ale oplatí sa ju i kúpiť na trhu. Ak nemusí merať dlhú cestu, udrží ešte viac živín. Ktorú jarnú zeleninu mávate pravidelne na stole?

Hlávkový šalát

Listy chutného zeleného šalátu sú výbornou prevenciou vzniku arterosklerózy, ale ustrážia vám i výšku krvného tlaku. Pomôže vám i pri udržaní správnych hodnôt cholesterolu. Ideálne sú hlávky z domácich zdrojov, potešia vás aj obsahom vlákniny. Obsahuje i vitamíny A, B, C a K, ale i dôležité minerály draslík, horčík, vápnik či železo.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor