MENU
zdravy-zivot

5 dôvodov, prečo vás číslo na váhe klame. Kedy nemá zmysel sa vážiť?

Nezaťažujte sa miernym kolísaním váhy, spôsobia ju hormóny aj lietanie v oblakoch.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 dôvodov, prečo vás číslo na váhe klame. Kedy nemá zmysel sa vážiť?

Nespoliehajte sa na stupnicu, denné sledovanie hmotnosti vás môže zmiasť.

Hmotnosť je len číslo. Ak sa váženie stalo vašou dennou rutinou, a nervózna ste už aj z malej odchýlky pri vážení, nedajte sa odradiť. Existuje niekoľko dôvodov, prečo číslo na váhe neodráža skutočné výsledky pri chudnutí. Nárast hmotnosti totiž nemusí hneď znamenať, že ste pribrali. Sú totiž situácie, ktoré tento výsledok skresľujú.

Pozrite si video: Správny pohyb prstov naštartuje metabolizmus!

Priateľ nepriateľ

Poznať hmotnosť svojho tela je dobré pre orientáciu, určite by ste sa však nemali na tento údaj spoliehať stopercentne. Kalifornská lekárka a autorka mnohých kníh o zdravej výžive Melisa Jampolis hovorí, že prvá vec, ktorú by ste si mali uvedomiť je: „Denné váženie nie je váš priateľ. Pri chudnutí sa stačí vážiť raz týždenne.” Uznávaná dietologička hovorí, že pri zisťovaní hmotnosti si musíte uvedomiť čas váženia, extrémne výkyvy teplôt, ale aj stres či chorobu, ktoré čísla ovplyvňujú. No existujú ďalšie situácie, ktoré si možno neuvedomujete, no nemá zmysel sa pri nich pre váhu stresovať.    

Čítajte, kedy je zbytočné sa vážiť ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chcel som dať na vyrážky tekutý púder. Prečo sa už na kiahne nemá používať?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Lieky sa nemajú zapíjať perlivými minerálkami. A neperlivými môžem?

Čo sa týka perlivých nápojov, bublinky tvorí oxid uhličitý, ktorý znižuje pH vody a okysľuje ju. Toto zníženie môže mať vplyv na rozpustenie a vstrebanie tabliet. Samotné bublinky môžu tiež svojou aktivitou urýchliť rozpúšťanie tabliet, čo nemusí byť vždy žiadúce.

Väčším rizikom však môže byť zapíjanie liekov minerálnymi vodami – bez ohľadu na to, či sú perlivé. Minerálne vody totiž obsahujú rozpustené soli vápnika, horčíka, železa a iných látok, ktoré reagujú s viacerými liekmi, ako napríklad s niektorými antibiotikami, liekmi na štítnu žľazu alebo na Parkinsonovu chorobu. Preto je potrebné postupovať pri užívaní liekov podľa inštrukcií v príbalovom letáku alebo zapíjať lieky čistou vodou, či už balenou stolovou alebo z vodovodu. Taká voda neobsa­huje žiad­ne prímesi, ktoré by mohli ovplyvniť účinok lie­kov. Zapamätajte si, lieky treba zapíjať čistou vodou.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor