MENU
zdravy-zivot

5 dôvodov, prečo je rodina so psom šťastnejšia. Ktorý vás presvedčí?

Pes prinesie do rodiny pohodu.
Zdravý život

5 dôvodov, prečo je rodina so psom šťastnejšia. Ktorý vás presvedčí?

Mať štvornohého miláčika znamená pre rodinu určite aj povinnosti a starosti, avšak pozitíva určite vyhrávajú. Neveríte?

Pes vám môže toho poskytnúť naozaj veľa. Pravidelný pohyb je to najmenej. Starostlivosť o psa určite prospeje aj vašim ratolestiam. Vedeli ste napríklad, že pri hladkaní psa sa vo zvýšenej miere vylučuje hormón oxytocín? Práve ten vytvára pocit blízkosti, bezpečia a šťastia.

1. Zaženie stres

Nech prídete z práce či zo školy s akoukoľvek zlou náladou, pes vás od dverí bude vítať s radosťou. Už len pohľad na neho odbúra aspoň kúsok napätia, ďalšie z vás opadne, keď ho pohladkáte. Pes je verný spoločník a neopustí vás ani v ťažkých situáciách. Vďaka nemu nebudete stres dusiť v sebe a ani zlú náladu prenášať na svojich najbližších. Automaticky sa vám bude zvyšovať produkcia hormónov šťastia.

2. Vylepšíte si kondíciu

Na prechádzku sa musíte vybrať minimálne dva- až trikrát do dňa, a to v každom počasí. Pravidelný pohyb sa odrazí aj na vašej postave, výborne naštartuje trávenie a aj behanie v parku je zrazu zábavnejšie. Nemusíte mať potom zlú náladu, že sa nezmestíte do svojich obľúbených nohavíc. Potrebujete zhodiť kilá po lockdowne? Zoberte „venčenie“ aj za niektorého z príbuzných. Ak sa však vyberiete celá rodina, utužíte vzťahy. Navyše deti naučíte zodpovednosti, keďže o štvornohého miláčika sa treba postarať.

3. Zdravšie deti

Mať psíka v rodine prináša aj ďalší benefit, zdravšie deti a to je hneď dôvod na radosť. Štúdie ukázali, že bábätká, ktoré vyrastajú v domácnosti so psom, bývajú prechladnuté sporadickejšie ako tie, ktoré doma štvornohého maznáčika nemajú. Menej sa u nich objavujú aj alergie či astma. Kanadskí vedci si myslia, že sú za tým rozličné mikroorganizmy, ktoré prináša pes do domu. Práve tak sa posilňujú baktérii v črevnej mikroflóre dieťaťa a následne aj imunitný systém.

Anketa
Máte doma psa?

4. Ochráni vás

Lojálnosť, ale i udržanie tajomstva, pes býva často pre dieťa dobrým kamarátom. Vaša ratolesť sa nikdy nebude cítiť osamelé. Výhodou je i to, že ak sa spolu vyberú na prechádzku, bude dieťa vo väčšom bezpečí, lebo ho ochráni. Navyše sú výbornými poslucháčmi. Ak si potrebuje nacvičiť prejav alebo idete v škole prednášať esej, pokojne to trénujte pred svojim maznáčikom.

5. Dlhší život

Majitelia psov žijú dlhšie a zdravšie ako tí, ktorí ho nemajú. Je to výsledok prieskum švédskej univerzity v Uppsale a univerzity v americkom Stanforde. Analyzovali údaje od 3,4 miliónov ľudí za obdobie 12 rokov. Ak máte psa, znižuje sa totiž riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Za všetkým sa skrývajú pravidelné prechádzky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor