MENU
zdravy-zivot

Poteší chrbát, podporí trávenie a navyše omladnete. Vyskúšajte 5 Tibeťanov

Joga vám pomôže odbúrať stres i napätie

Súvisiace témy

Zdravý život

Poteší chrbát, podporí trávenie a navyše omladnete. Vyskúšajte 5 Tibeťanov

Postupne v nich prejdete zo stoja, do kľaku i ľahu. Rokmi overené cvičenie je výborným dychovým tréningom, ktoré vás nabije energiou a navyše si ho ľahko zapamätáte.

Cvičenie 5 Tibeťanov vám zaberie približne desať minút, ale poteší váš chrbát, posilní svaly, pozitívne bude vplývať na tráviaci i imunitný systém. Postupne sa zlepší flexibilita a nabije vás energiou. Vďaka jej dobrému prúdeniu sa po pravidelnom cvičení budete cítiť mladší. Ideálne je, ak si nájdte na cvičenie čas ráno. Päť cvikov opakujte v predpísanom poradí. Zo začiatku pokojne začnite s tromi alebo piatimi opakovaniami jednotlivých cvikov. Vždy po týždni pridajte ďalšie dve opakovania. Konečný počet je dvadsaťjeden, túto hranicu neprekračujte. Počas celého cvičenia sa sústreďte na dýchanie, môžete sa nadychovať nosom a vydychovať ústami. 

1. Tibeťan

Cvičenie 5 Tibeťanov prospeje celému telu.Cvičenie 5 Tibeťanov prospeje celému telu.
Zdroj: Shutterstock

V stoji roznožte na šírku bokov, vystrite chrbát, rozpažte a dlane otočte smerom k zemi. Hlavu držte v predĺžení chrbtice, oblasť krku sa snažte uvoľniť. Potom sa na mieste otáčajte, smerom doprava. Tempo prispôsobte rytmu svojho dychu. Po poslednom opakovaní sa zastavte spojte dlane pred hrudníkom, pohľad smeruje na palce a trikrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor