MENU
zdravy-zivot

4x RECEPT na najlepšie zeleninové PLACKY aké ste kedy jedli. Zdravé a sýte!

Broccoli,Cheddar,Fritters,With,Quinoa
Zdravý život

4x RECEPT na najlepšie zeleninové PLACKY aké ste kedy jedli. Zdravé a sýte!

Zemiakové, cuketové, zelerové či karfiolové? Ktoré placky máte najradšej vy?

Recepty na tieto zeleninové mňamky sú z redakcie Dobrého jedla a Zdravia. 

Kalerábové

Kalerábové plackyKalerábové placky
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková

Na 4 porcie potrebujete

 • 2-3 mladé kaleráby
 • 1 vajce
 • hladkú múku  podľa potreby
 • soľ
 • olej na opekanie

Na dip: 

 • pol šálky kyslej smotany
 • pol šálky jablkového pyré
 • 1 a pol lyžice nakrájanej pažítky na posypanie

POSTUP:

 1. Kaleráby očistite, umyte a najemno nastrúhajte. Z nastrúhaných kalerábov odstráňte prebytočnú tekutinu. Dajte do misy, pridajte vajce, múku, soľ a premiešajte.
 2.  V panvici rozohrejte olej. Z kalerábovej zmesi urobte malé placky, obaľte ich v múke a z každej strany opekajte asi 3 minúty dozlatista.
 3.  Uložte na kuchynskú papierovú utierku, aby ste placky  zbavili prebytočného tuku. Posypte pažítkou. Podávajte s kyslou smotanou zmiešanou s jablkovým pyré.
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor