MENU
zdravy-zivot

Ochránia vás pred nádchou, dochutia sviatočné koláče. Tieto koreniny majte po ruke

vianočné vône, škorica, badyán, mandle, citrón, suché pečivo, hviezdičky
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ochránia vás pred nádchou, dochutia sviatočné koláče. Tieto koreniny majte po ruke

Vôňa korenia patrí k sviatočnému pečeniu. Poteší však nielen vaše zmysly, ale i zdravie. Prečo sa oplatí odsypať z korenín a ako ich ešte použiť?

Prípravy na Vianoce vrcholia, ale rovnako vás naháňajú aj termíny v práci. Beháte hore-dole, aby rodina mala zabezpečené pekné sviatky. Vtedy sa ohlási nepríjemné nachladnutie. Pomoc však máte po ruke. Väčšina korenia, ktorá rozvoniava po kuchyni pri pečení koláčov, môže zmierniť príznaky nachladnutia či sprievodného kašľa.

Stopne baktérie

Kardamóm obsahuje éterické oleje, ktoré brzdia rast baktérii a plesní a zároveň zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav. Na prípravu šálky čaju použite čajovú lyžičku rozdrvených semienok, ktoré zalejte horúcou vodou. Poslúži aj ako prevencia pri ochoreniach dýchacích ciest. Pri vianočnom pečení vám výborne poslúži na dochutenie perníkových koláčov. 

Proti zápalu

Škorica je ideálnym domácim prostriedkom pri boji s nachladnutím. K jej veľkým výhodám patrí príjemná vôňa. Ide o tradičnú vianočnú arómu a doplnok chutných koláčov. Škorica má výborné protizápalové účinky. Ideálne je, ak máte doma po ruke originálne škoricové tyčinky. Príjemne aromatická korenina spestrí chuť väčšiny suchých vianočných koláčov. 

Uľahčí kašeľ

Kým vám budú anízové kolieska rozvoniavať na štedrovečernom stole, pripravte si v rámci pečenia aj čaj z toho korenia. Anízový čaj je výborný proti kašľu. Čajovú lyžičku korenia zalejte štvrť litrom vriacej vody. Nechajte 10 minút lúhovať a pochlipkávajte si popri pečení. 

Ponorte nohy

Klinčeky sú známe svojim antibakteriálnym, protizápalovým účinkom. Zároveň majú schopnosť zmierniť bolesť. Pri nachladnutí môžete použiť aj klinčekový olej. Pripravte si z neho kúpeľ nôh. Do malej vaničky napustite teplú vodu a pridajte do nej 5 kvapiek klinčekového a 3 kvapky levanduľového a kvapku tymianového oleja. Kým pri pečení sa väčšinou používajú len hlavičky korenia, na prípravu lahodných nápojov môžete použiť celý klinček. V rámci vianočných receptov sa používajú najmä pri tvorbe medovníkov. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor