Prípravy na Vianoce vrcholia, ale rovnako vás naháňajú aj termíny v práci. Beháte hore-dole, aby rodina mala zabezpečené pekné sviatky. Vtedy sa ohlási nepríjemné nachladnutie. Pomoc však máte po ruke. Väčšina korenia, ktorá rozvoniava po kuchyni pri pečení koláčov, môže zmierniť príznaky nachladnutia či sprievodného kašľa.
Stopne baktérie
Kardamóm obsahuje éterické oleje, ktoré brzdia rast baktérii a plesní a zároveň zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav. Na prípravu šálky čaju použite čajovú lyžičku rozdrvených semienok, ktoré zalejte horúcou vodou. Poslúži aj ako prevencia pri ochoreniach dýchacích ciest. Pri vianočnom pečení vám výborne poslúži na dochutenie perníkových koláčov.
Proti zápalu
Škorica je ideálnym domácim prostriedkom pri boji s nachladnutím. K jej veľkým výhodám patrí príjemná vôňa. Ide o tradičnú vianočnú arómu a doplnok chutných koláčov. Škorica má výborné protizápalové účinky. Ideálne je, ak máte doma po ruke originálne škoricové tyčinky. Príjemne aromatická korenina spestrí chuť väčšiny suchých vianočných koláčov.
Uľahčí kašeľ
Kým vám budú anízové kolieska rozvoniavať na štedrovečernom stole, pripravte si v rámci pečenia aj čaj z toho korenia. Anízový čaj je výborný proti kašľu. Čajovú lyžičku korenia zalejte štvrť litrom vriacej vody. Nechajte 10 minút lúhovať a pochlipkávajte si popri pečení.
Ponorte nohy
Klinčeky sú známe svojim antibakteriálnym, protizápalovým účinkom. Zároveň majú schopnosť zmierniť bolesť. Pri nachladnutí môžete použiť aj klinčekový olej. Pripravte si z neho kúpeľ nôh. Do malej vaničky napustite teplú vodu a pridajte do nej 5 kvapiek klinčekového a 3 kvapky levanduľového a kvapku tymianového oleja. Kým pri pečení sa väčšinou používajú len hlavičky korenia, na prípravu lahodných nápojov môžete použiť celý klinček. V rámci vianočných receptov sa používajú najmä pri tvorbe medovníkov.