MENU
zdravy-zivot

4 veci, ktoré ničia vašu pečeň rovnako ako alkohol

Čo škodí vašej pečeni?

Súvisiace témy

Zdravý život

4 veci, ktoré ničia vašu pečeň rovnako ako alkohol

Doprajete svojej pečeni z času na čas detox? Viete, čo jej škodí rovnako ako alkohol?

Pečeň je čističkou organizmu s úžasnou schopnosťou regenerácie. Aj ona má však svoje limity. Najväčší problém prichádza pri jej nenávratnom poškodení. Práve kvôli tomu sa na ňu oplatí myslieť, napríklad aj tým, že jej z času na čas doprajete detox. Preventívne nepôsobí len obmedzenie alkoholu. Pozor by ste si mali dať aj na ďalšie škodlivé  veci, ktoré môžu byť rovanko nebezpečné ako alkohol.

Koľko alkoholu neuškodí? 

Všetci veľmi dobre vieme, že alkohol má negatívny vplyv na pečeň. Aké množstvo alkoholických nápojov je v norme a pečeni až tak neuškodí? Za priemerné denné množstvo alkoholu je považované 10 gramov etanolu pre ženu a 20 gramov pre muža. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, 2 deci vína majú približne 15 gramov.

Čo ešte škodí vašej pečeni? Čítajte ďalej. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia