MENU
zdravy-zivot

Ide to aj bez liekov: RECEPT na nespavosť sa ukrýva v pohári dobrého čaju

A,Mug,Of,Hot,Tea,,A,Teapot,,A,Wooden,Stand
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ide to aj bez liekov: RECEPT na nespavosť sa ukrýva v pohári dobrého čaju

Máte problémy so zaspávaním? Nedožadujte sa hneď liekov. Na navodenie sladkých snov vám môže pomôcť aj šálka správneho čaju.

Bylinky pomáhajú odbúrať stres a napätie. Ideálne na navodenie príjemného spánku sú: 

Medovka lekárska

Na spanie a upokojenie celého organizmu je výborná medovka lekárska. Čaj z medovky vás okúzli citrónovou vôňou, upokojí búšenie srdca, dýchanie a má pozitívny vplyv na nervovú sústavu i psychiku.

Mučenka

Mučenka je ďalšou bylinkou, ktorá napomáha pri problémoch so spánkom a zaspávaním. Má upokojujúce a utišujúce účinky,  zmierňuje pocity úzkosť a stavy nepokoja, nervové napätie, poruchy spojené so stresom či nespavosť.

Valeriána lekárska

Jedna z najlepších byliniek na zaspávanie je valeriána lekárska. Aj keď chuťou a vôňou veľmi nevyniká pomáha pri nespavosti vyvolanej stresom, prepracovaním alebo nervovým vyčerpaním. Buďte však ostražití v jej užívaní! „Pri podávaní koreňa valeriány lekárskej sa môžu objaviť tráviace symptómy ako nevoľnosť, kŕče v oblasti brucha," upozorňuje lekárnička Mgr. Soňa Štefániková. Predávkovanie valeránou sa môže zase ohlásiť motaním hlavy, tlako  na hrudi či rozšírenými zreničkami.

Ľubovník bodkovaný

Vhodná bylinka na pokojný spánok je aj ľubovník bodkovaný. Pomáha pri nervových ťažkostiach všetkého druhu, slabostiach nervov a problémoch so spánkom. Ľubovník by sa však nemal kombinovať s antidepresívami. O jeho užívaní v kombinácii s inými liekmi sa je dobré poradiť s lekárom. 

Zbavte sa problémov so spánkom raz a navždy! Viac tipov na dobrý spánok od odborníkov nájdete v decembrovom čísle mesačníka Zdravie.

Na čo sa môžete v novom Zdraví ešte tešiť? 

  • Speváčka Mária Čírová nám v rozhovore prezradila z čoho mala cez lockdown nervy, aké vianočné jedlo miluje, ale i to či plánuje štvrté dieťa. 
  • Otužovať či babušiť? Viete sa obliecť v chladnom počasí?
  • Pokazia Vianoce trávenie? Viac v rozhovore s gastroenterológom Ladislavom Kuželom. 
  • Duní vám v hlave? Poradíme vám 8 domácich receptov na migrénu
  • Bližšie sme sa pozreli na novú liečbu rakoviny. Pomôcť by mala tým, ktorí už nemali nádej. 
  • Nestihli ste 2. dávku vakcíny proti covidu v určenom čase? Odborníčky radia, čo by ste mali robiť. 
  • Tešiť sa môžete aj na 5 receptov na pravé vianočné koláčiky. Tieto musíte vyskúšať!
Zdravie 12/2021Zdravie 12/2021
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor