MENU
zdravy-zivot

Svrbí vás hlava? 4 rady, čo podniknúť, aby ste sa vyhli lupinám

Odrasty a šediny nepotešia žiadnu ženu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Svrbí vás hlava? 4 rady, čo podniknúť, aby ste sa vyhli lupinám

Zdravé vlasy potrebujú k bezchybnej kondícii aj zdravú vlasovú pokožku. Kedy treba spozornieť?

Vlasovej pokožke začnite venovať zvýšenú pozornosť, ak začnete pociťovať na hlave nepríjemné napätie či svrbenie. Je to len krôčik k tomu, aby sa objavili lupiny. Aj zo zdravej vlasovej pokožky denne odpadne veľké množstvo odumretých buniek, ani to však nepostrehnete. Ak sa z rôznych príčin rovnováha naruší, rozmnoží sa kvasinka, ktorá je prirodzene prítomná na vlasovej pokožke a celý proces sa zrýchli, začnú sa tvoriť lupiny. Ako pomôcť vlasovej pokožke? 

1. Správne umývanie

Suchej vlasovej pokožke sa oplatí venovať pozornosť. Jej ťažkosti sa totiž postupne odrazia aj na kvalite vlasov. Ak vás začne hlava svrbieť, porozmýšľajte, ako často a akým šampónom si umývate hlavu. Najčastejšie sa za problémami skrýva zlá domáca starostlivosť. Pokožka vlasov potrebuje po umytí čas na regeneráciu. Minimálny rozostup by mal byť 2 až 3 dni. Pri výbere šampónu zohľadnite typ vlasov. Prstami vmasírujte prípravok až do pokožky. Mnohí sa pri šampónovaní venujú len samotným vlasom. Bruškami prstov by ste mali vlasovú pokožku jemne masírovať, výborne ju prekrvíte. 

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor