MENU
zdravy-zivot

4 najlepšie JABLKOVÉ koláče: Voňavé a vláčne. Lepšie ste nejedli!

Apple,Upside,Down,Cake
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

4 najlepšie JABLKOVÉ koláče: Voňavé a vláčne. Lepšie ste nejedli!

Milujete ich s tvarohom, makom, kokosom či mandľami? Ponúkame vám z každého trošku…

Jesť jablká je chutné aj zdravé, pretože sú bohaté na vitamíny, antioxidanty aj vlákninu, ktoré obsahuje najmä šupka. Vyskúšajte niektorý z týchto famóznych receptov: 

Rýchly jablkový koláč 

Potrebujeme: 

 • lístkove cesto
 • 2 jablká
 • marhuľový džem
 • 5 lyžíc mlieka
 • 2 lyžice rastlinného oleja
 • 2 lyžice cukru
 • 1/3 lyžice škorice

Postup: 

 1. Lístkové cesto si rozdeľte rovnomerne na 3 rovnaké časti, ktoré natrite džemom podľa chuti. Džem nenatierajte až k okrajom, aby sa vám cesto pri rolovaní pekne zalepilo. Jablká si nakrájajte na menšie kúsky a poukladajte ich na cesto s džemom.
 2. Všetky 3 časti cesta osobitne zrolujte. Keď máte rolky hotové, začnite ich na plechu s papierom na pečenie stáčať do podoby osieho hniezda. 
 3. V pohári si zmiešajte mlieko a olej a natrite ním koláč. V druhom pohári si zmiešajte cukor a škoricu a posypte nimi vrch koláča a  na záver ho ešte na vrchu jemne popritláčajte
 4. Jablkový koláčik pečieme 25-30 minút pri teplote 180 °C. 

Recepty pokračujú na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor