MENU
zdravy-zivot

4 najlepšie JABLKOVÉ koláče: Voňavé a vláčne. Lepšie ste nejedli!

Apple,Upside,Down,Cake
Zdravý život

4 najlepšie JABLKOVÉ koláče: Voňavé a vláčne. Lepšie ste nejedli!

Milujete ich s tvarohom, makom, kokosom či mandľami? Ponúkame vám z každého trošku…

Jesť jablká je chutné aj zdravé, pretože sú bohaté na vitamíny, antioxidanty aj vlákninu, ktoré obsahuje najmä šupka. Vyskúšajte niektorý z týchto famóznych receptov: 

Rýchly jablkový koláč 

Potrebujeme: 

 • lístkove cesto
 • 2 jablká
 • marhuľový džem
 • 5 lyžíc mlieka
 • 2 lyžice rastlinného oleja
 • 2 lyžice cukru
 • 1/3 lyžice škorice

Postup: 

 1. Lístkové cesto si rozdeľte rovnomerne na 3 rovnaké časti, ktoré natrite džemom podľa chuti. Džem nenatierajte až k okrajom, aby sa vám cesto pri rolovaní pekne zalepilo. Jablká si nakrájajte na menšie kúsky a poukladajte ich na cesto s džemom.
 2. Všetky 3 časti cesta osobitne zrolujte. Keď máte rolky hotové, začnite ich na plechu s papierom na pečenie stáčať do podoby osieho hniezda. 
 3. V pohári si zmiešajte mlieko a olej a natrite ním koláč. V druhom pohári si zmiešajte cukor a škoricu a posypte nimi vrch koláča a  na záver ho ešte na vrchu jemne popritláčajte
 4. Jablkový koláčik pečieme 25-30 minút pri teplote 180 °C. 

Recepty pokračujú na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor