MENU
zdravy-zivot

4 mätúce varovania čreva: Aj vás obrali o radosť zo života? Zakročte!

Podľa odborníkov je črevo druhý mozog tela.
Zdravý život

4 mätúce varovania čreva: Aj vás obrali o radosť zo života? Zakročte!

Črevo je komplexný orgán a v tele narobí šarapatu spôsobom, ktorý ho vôbec nerobí podozrivým. Problémy s trávením nezasiahnu len toto ústrojenstvo.

Na základe najnovšie publikovaných štúdií sme vybrali prekvapivé a nejednoznačné symptómy, ktoré hovoria, že niečo nie je v harmónii minimálne vo vašej črevnej mikroflóre:

1. Druhý mozog tela

Ako sa hovorí, dobrú náladu si vyjete. A rovnako tak zlú. Trávenie je veľmi úzko prepojené so psychickým prežívaním. Tento fakt je rešpektovaný všetkými lekármi zaoberajúcimi sa celostnou medicínou. Preto sa nezačnite diviť, že ak sa posťažujete na časté stavy úzkosti a depresívne nálady, začnú si prevereovať vaše trávenie.

Čítajte tiež: Pohľad lekára: Črevo si dráždite zbytočne, takto dáte bolesti zbohom

Nedávna štúdia v odbornom časopise gastroenterológov vysvetľuje, že črevná mikroflóra reguluje chémiu mozgu spôsobom, ktorý ovplyvňuje naše reakcie na stres. „Črevo je druhý mozog tela,“ hovorí Kristi King z Akadémie výživy a dietetiky v USA. „Výskumy potvrdili, že ľudia trpiaci úzkosťou a depresiou majú zmenenú črevnú flóru,“ dodáva. Gastroenterologická štúdia ďalej uvádza, že určité probiotiká môžu znížiť hladiny kortizolu a zmierniť úzkostné správanie súvisiace so stresom.Nedávna štúdia v odbornom časopise gastroenterológov vysvetľuje, že črevná mikroflóra reguluje chémiu mozgu spôsobom, ktorý ovplyvňuje naše reakcie na stres. „Črevo je druhý mozog tela,“ hovorí Kristi King z Akadémie výživy a dietetiky v USA. „Výskumy potvrdili, že ľudia trpiaci úzkosťou a depresiou majú zmenenú črevnú flóru,“ dodáva. Gastroenterologická štúdia ďalej uvádza, že určité probiotiká môžu znížiť hladiny kortizolu a zmierniť úzkostné správanie súvisiace so stresom.
Nedávna štúdia v odbornom časopise gastroenterológov vysvetľuje, že črevná mikroflóra reguluje chémiu mozgu spôsobom, ktorý ovplyvňuje naše reakcie na stres. „Črevo je druhý mozog tela,“ hovorí Kristi King z Akadémie výživy a dietetiky v USA. „Výskumy potvrdili, že ľudia trpiaci úzkosťou a depresiou majú zmenenú črevnú flóru,“ dodáva. Gastroenterologická štúdia ďalej uvádza, že určité probiotiká môžu znížiť hladiny kortizolu a zmierniť úzkostné správanie súvisiace so stresom.
Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nedávna štúdia v odbornom časopise gastroenterológov vysvetľuje, že črevná mikroflóra reguluje chémiu mozgu spôsobom, ktorý ovplyvňuje naše reakcie na stres. „Črevo je druhý mozog tela,“ hovorí Kristi King z Akadémie výživy a dietetiky v USA. „Výskumy potvrdili, že ľudia trpiaci úzkosťou a depresiou majú zmenenú črevnú flóru,“ dodáva. Gastroenterologická štúdia ďalej uvádza, že určité probiotiká môžu znížiť hladiny kortizolu a zmierniť úzkostné správanie súvisiace so stresom.

Ďalšie varovné signály čreva ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor