MENU
Zdravý život

3 x rýchla večera zo superpotravín proti chorobám srdca, rakovine i nadváhe

Low carb „zemiakový" šalát

Potrebujeme:

  • zeler
  • vodnicu japonskú (biela reďkovka)
  • lyžičku kyslej smotany
  • nízkokalorický cesnakový dresing
  • lyžičku horčice bez cukru
  • soľ

Postup:

Koreňovú zeleninu ošúpte a vo vode uvarte do mäkka. Potom ju nakrájajte na menšie kocky a vložte do väčšej misky. Premiešajte s s dresingom, horčicou, soľou a korením. Nechajte cez noc uležať v chladničke.

Zelerový šalát môžete dochutiť kôprom.Zelerový šalát môžete dochutiť kôprom.
Zelerový šalát môžete dochutiť kôprom.
Zdroj: Shutterstock

Vedeli ste, že zelerznižuje hladinu cholesterolu? Má zároveň blahodarný účinok na tráviace ústrojenstvo, dokonca môže byť skvelou prevenciou aj proti onkologickým ochoreniam. Okrem toho je skvelým pomocníkom pri chudnutí, pretože znižuje chuť na sladké a mastné jedlá. Ak teda budete zeler pravidelne jesť v priebehu dňa, zistíte, že vás už nezdravé desiaty nelákajú.

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia