MENU
zdravy-zivot

3 x rýchla večera zo superpotravín proti chorobám srdca, rakovine i nadváhe

Zelenina dokáže ťažkú večeru plnohodnotne nahradiť. A pôjdete spať ľahší.
Zdravý život

3 x rýchla večera zo superpotravín proti chorobám srdca, rakovine i nadváhe

Nízkosacharidové šaláty pripravíte za pár minút. Plnohodnotne nahradia večeru. Ste zvedaví na zdravšiu verziu zemiakového šalátu?

Zeleninový šalát môže byť so správnymi ingredienciami plnohodnotným jedlom aj výživnou potravinou. Ak vám chýba fantázia alebo vás nebaví stále vymýšľať nové a nutrične vyvážené jedlá, inšpirujte sa sviežimi variáciami chutí, alebo aj známou klasikou, akou je zemiakový šalát – avšak vo fit forme. Každý šalát navyše obsahuje nejakú superpotravinu, o ktorej ste možno ani netušili, že má blahodarné účinky na zdravie.

Ázijský uhorkový šalát

Potrebujeme:

  • uhorku
  • sezamové semienka
  • sezamový a olivový olej
  • bylinkový dresing
  • zázvor
  • limetku
  • čakankový sirup
  • chilli papričku
  • koriander

Postup:

Z umytej a suchej uhorky škrabkou urobte prúžky až k jadierkam. Papierovými utierkami odsajte prebytočnú vodu a dajte do misky. Na suchej panvici opražte sezamové semienka. Z bylinkového dresingu, sezamového a olivového oleja, limetky a čakankového sirupu vyšľahajte zálievku. Zázvor nastrúhajte, pridajte do zálievky a všetko nalejte na uhorku. Posypte sezamovými semienkami, pridajte chilli a lístky koriandra.

Tento šalátik osvieži i zohreje zároveň.Tento šalátik osvieži i zohreje zároveň.
Tento šalátik osvieži i zohreje zároveň.
Zdroj: Shutterstock

Čo ste možno nevedeli?

Sezamové semienka obsahujú kvalitné bielkoviny aj základné esenciálne mastné kyseliny. Práve preto sú obľúbenou súčasťou jedálnička vegánov a vegetariánov, a nie len ich. Podporujú imunitu ľudského organizmu, prospievajú vlasom, nechtom, srdci a sú odporúčané pacientom s anémiou. Ženám v období menopauzy sa tak isto odporúča ich konzumácia, pretože zmierňujú pocity návalov.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia