MENU
zdravy-zivot

Viete si pripraviť špenát? 3 tipy ako môžete v kuchyni postupovať

Špenát môžete vysievať aj v týchto dňoch a úrodu zberať na jeseň.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Viete si pripraviť špenát? 3 tipy ako môžete v kuchyni postupovať

Určite si ho servírujte častejšie ako len počas veľkonočných sviatkov. Hoci pred rokmi stratil povesť železnej bomby, stále má čo ponúknuť.

Jarný špenát osvieži akýkoľvek šalát. So zelenými lístkami nemusíte robiť nič, len ich prihoďte k ostatným ingredienciám. Výhodou je aj jeho nízka kalorická hodnota, sto gramov má približne dvadsať kalórií. Vždy dávajte pozor, aby lístky, ktoré kupujete neboli zvädnuté, nemali by na nich byť ani žlté škvrny. Odrezané končeky by nemali byť oschnuté, teda hnedé. 

Okrem minerálov ako železo, draslík, horčík, vápnik, obsahuje aj vitamíny skupiny B, áčko, éčko a céčko. Ak nemáte chuť na šalát, môžete si špenát uvariť, restovať alebo blanšírovať. Ideálne je, ak lístky spracujete hneď ako ich kúpite. V opačnom prípade špenát skladujte v chladničke alebo zamrazte. Na to, ako si ho pripraviť v kucyhni sa pozrel nemecký portál fuersie.de.

Uvarte si ho

Rýchle a ľahké je varenie špenátových lístkov. Pre štyri osoby ich potrebujete približne kilogram. Okrem zelených lístkov potrebuje cibuľu, lyžicu masla, soľ, čierne korenie, cesnak, muškátový oriešok. Nakrájanú cibuľu jemne orestujte na masle. Potom pridajte špenát, trochu vody a hrniec zakryte. Občas premiešajte a varte 5 až 10 minút. Na záver dochuťte soľou, korením a trochou muškátového orieška. Ak nemáte nič proti cesnaku, pretlačte do špenátu strúčik, dva. Servírovať ho môžete napríklad s ľubovoľnými cestovinami.

Orestujte ho

Základ je rovnaký, potrebujte čerstvý špenát, cibuľu, soľ, korenie, cesnak a trochu masla alebo oleja. Cibuľu nakrájajte, osmažte a pridajte lístky, korenie, soľ, cesnak. Restujte pár minút pri jemnom miešaní. Pripravený špenát môžete pokojne podávať ako prílohu k mäsu, rybám, najmä lososovi, ale môže poslúžiť aj ako plnka do slaných koláčov.

Blanšírujte

Ide o šetrné varenie lístkov, pri ktorom si zachovajú viac dôležitých vitamínov a stopových prvkov. Do hrnca dajte variť vodu, potom pridajte špenát. Varte asi tri minúty. Lístky si musia zachovať sviežu zelenú farbu. Potom špenátové lístky vyberte a hneď ich opláchnite ľadovou vodou.

Ako pripraviť omáčku? ►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor