MENU
zdravy-zivot

3 tipy na fantastické recepty z paradajok. Lepšie ste nejedli!

3 fantastické recepty plné dobrých paradajok.
Zdravý život

3 tipy na fantastické recepty z paradajok. Lepšie ste nejedli!

Vychutnajte si paradajkovú sezónu. Keď nepestujete vlastné, pátrajte po domácej kvalite. Naozaj sa to oplatí.

Galetka s bryndzou a paradajkami

Namiesto bryndze môžete použiť iný slaný syr, napríklad fetu.Namiesto bryndze môžete použiť iný slaný syr, napríklad fetu.
Namiesto bryndze môžete použiť iný slaný syr, napríklad fetu.
Zdroj: Robo HUBAC

Na cesto:

 • 250 g hladkej múky na krehké pečivo
 • 1 lyžička cukru
 • pol lyžičky soli
 • 150 g studeného masla
 • 1-2 lyžice studenej vody

Na plnku:

 • 125 g bryndze
 • 1 lyžička lístkov z čerstvého tymianu
 • 2-3 stredne veľké paradajky
 • 1 šalotka
 • 1 vajce na potretie
 • soľ, mleté čierne korenie

Postup:

 1. Rukami rozmiešame múku s cukrom, so soľou a studeným maslom nakrájaným na menšie kocky. Snažíme sa maslo rozdrobiť do múky, ale pracujeme rýchlo, aby sa neroztopilo. Ak je cesto príliš sypké, spojíme ho trochou studenej vody. Cesto stlačíme do hrubšieho disku, zabalíme do potravinovej fólie a dáme na 30 minút do chladničky.
 2. Rúru vyhrejeme na 200 °C. Cesto vyberieme z chladničky a vyvaľkáme ho do kruhu s priemerom asi 30 cm. Studené cesto sa bude vaľkať ťažko, ale postupne bude poddajnejšie.
 3. Rozvaľkané cesto posypeme bryndzou a asi 3 cm od kraja ho necháme čisté, lístkami tymianu, tenkými kolieskami paradajok a cibule. Osolíme a okoreníme ho. Čistý okraj cesta preložíme dovnútra a zakryjeme tak časť paradajok.Ak je cesto mäkké, na pár minút ho vrátime do chladničky. 
 4. Galetku potrieme rozšľahaným vajcom a pečieme v rúre asi 25 minút. Pred krájaním ju necháme mierne vychladnúť
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia