MENU
zdravy-zivot

3 NAJ koláče s bobuľovým ovocím: S ríbezľami, malinami a mrveničkou

Pie,With,Black,Currant,And,Shortbread,,Fresh,Berries.,Cut,Into
Zdravý život

3 NAJ koláče s bobuľovým ovocím: S ríbezľami, malinami a mrveničkou

Leto patrí ovocným koláčom. Ak máte chuť pripraviť svojim najdrahším nejakú novinku, tak neváhajte. Naše recepty sú skvelé, najmä keď ich dobre posypete!

Ríbezľový koláč so žĺtkovým krémom 

DJ: RÍBEZĽOVÝ KOLÁČ S MANDĽOVOU
MRVENIČKOUDJ: RÍBEZĽOVÝ KOLÁČ S MANDĽOVOU
MRVENIČKOU
Zdroj: LAURA WITTEKOVA

Na krehké cesto:

 • 140 g  hladkej múky
 • 20  g mandľovej múky
 • 100  g studeného masla
 • 50  g práškového cukru
 • štipka soli
 • 1 žĺtok
 • suchá fazuľa na zaťaženie cesta
 • 300 g  ríbezlí na posypanie

Na žĺtkovú plnku:

 • 350  ml mlieka
 • pol lyžičky mletej vanilky
 • 4 žĺtky
 • 60 g  krupicového cukru
 • 20  g kukuričného škrobu
 • 30 g  masla

Na mrveničku: 

 • 60 g  nasekaných mandlí
 • 50  g rozdrvených sušienok
 • 25g  studeného masla

Postup:

 1. Urobte cesto: Múky preosejte do misy a v strede urobte priehlbinu. Pridajte maslo nakrájané na malé kocky, cukor, soľ a premieste, aby vznikla mrvenička. Pridajte žĺtok a vymieste hladké cesto. Vytvarujte z neho placku, zabaľte ju do potravinárskej fólie a vložte do chladničky aspoň na 30 minút.
 2. Potom cesto rozvaľkajte, vložte do formy (25 cm), dobre popichajte vidličkou a opäť dajte chladiť aspoň na 30 minút.
 3. Na vychladené cesto rozložte papier na pečenie a naň vysypte suchú fazuľu. Pečte v rúre vyhriatej na 190 °C 10 minút, potom papier aj s fazuľou odstráňte a dopekajte 10-15 minút, aby bol korpus jemne dozlatista.
 4. Príprava mrveničky: Zmiešajte všetky suroviny, aby vznikla sypkejšia zmes. Odložte ju do chladničky.
 5. Žĺtkový krém: Mlieko s vanilkou dajte do hrnca zohriať pod bod varu. V druhej mise dobre rozmiešajte žĺtky s cukrom, pridajte škrob a za stáleho miešania prilejte polovicu mlieka. Keď je zmes dobre premiešaná, prilejte zvyšné mlieko a cez sitko všetko vylejte späť do hrnca. Na miernom plameni miešajte, kým nevznikne hustý krém. Odstavte a zamiešajte maslo.
 6. Na upečený korpus vylejte krém, posypte poriadnou vrstvou ríbezlí, posypte mandľovou mrveničkou a vložte do rúry vyhriatej na 190 °C na 10-15 minút. Koláč vyberte, keď je mrvenička pekne sfarbená dozlatista. Podávajte ho vychladený.

Pripravila a food styling: Veronika Kollarová

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor