MENU
zdravy-zivot

3 NAJ koláče s bobuľovým ovocím: S ríbezľami, malinami a mrveničkou

Pie,With,Black,Currant,And,Shortbread,,Fresh,Berries.,Cut,Into
Zdravý život

3 NAJ koláče s bobuľovým ovocím: S ríbezľami, malinami a mrveničkou

Leto patrí ovocným koláčom. Ak máte chuť pripraviť svojim najdrahším nejakú novinku, tak neváhajte. Naše recepty sú skvelé, najmä keď ich dobre posypete!

Ríbezľový koláč so žĺtkovým krémom 

DJ: RÍBEZĽOVÝ KOLÁČ S MANDĽOVOU
MRVENIČKOUDJ: RÍBEZĽOVÝ KOLÁČ S MANDĽOVOU
MRVENIČKOU
Zdroj: LAURA WITTEKOVA

Na krehké cesto:

 • 140 g  hladkej múky
 • 20  g mandľovej múky
 • 100  g studeného masla
 • 50  g práškového cukru
 • štipka soli
 • 1 žĺtok
 • suchá fazuľa na zaťaženie cesta
 • 300 g  ríbezlí na posypanie

Na žĺtkovú plnku:

 • 350  ml mlieka
 • pol lyžičky mletej vanilky
 • 4 žĺtky
 • 60 g  krupicového cukru
 • 20  g kukuričného škrobu
 • 30 g  masla

Na mrveničku: 

 • 60 g  nasekaných mandlí
 • 50  g rozdrvených sušienok
 • 25g  studeného masla

Postup:

 1. Urobte cesto: Múky preosejte do misy a v strede urobte priehlbinu. Pridajte maslo nakrájané na malé kocky, cukor, soľ a premieste, aby vznikla mrvenička. Pridajte žĺtok a vymieste hladké cesto. Vytvarujte z neho placku, zabaľte ju do potravinárskej fólie a vložte do chladničky aspoň na 30 minút.
 2. Potom cesto rozvaľkajte, vložte do formy (25 cm), dobre popichajte vidličkou a opäť dajte chladiť aspoň na 30 minút.
 3. Na vychladené cesto rozložte papier na pečenie a naň vysypte suchú fazuľu. Pečte v rúre vyhriatej na 190 °C 10 minút, potom papier aj s fazuľou odstráňte a dopekajte 10-15 minút, aby bol korpus jemne dozlatista.
 4. Príprava mrveničky: Zmiešajte všetky suroviny, aby vznikla sypkejšia zmes. Odložte ju do chladničky.
 5. Žĺtkový krém: Mlieko s vanilkou dajte do hrnca zohriať pod bod varu. V druhej mise dobre rozmiešajte žĺtky s cukrom, pridajte škrob a za stáleho miešania prilejte polovicu mlieka. Keď je zmes dobre premiešaná, prilejte zvyšné mlieko a cez sitko všetko vylejte späť do hrnca. Na miernom plameni miešajte, kým nevznikne hustý krém. Odstavte a zamiešajte maslo.
 6. Na upečený korpus vylejte krém, posypte poriadnou vrstvou ríbezlí, posypte mandľovou mrveničkou a vložte do rúry vyhriatej na 190 °C na 10-15 minút. Koláč vyberte, keď je mrvenička pekne sfarbená dozlatista. Podávajte ho vychladený.

Pripravila a food styling: Veronika Kollarová

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor