Upchatý, zahlienený nos znamená klasickú nádchu. Tá je jedným z príznakov prechladnutia, ktoré zväčša prichádza s chladnejším počasím vonku. Ďalšími sú kýchanie, kašľanie. Ak sa k nim pridajú bolesti hrdla, únava, podráždenosť, či dokonca zvýšená teplota, môže už ísť o vírusovú infekciu.
1. Krok
Tlačte si špičku jazyka asi sekundu do podnebia a potom jazyk uvoľnite.
2. Krok
Súčasne s prvým krokom stlačte na sekundu ukazovákom a prostredníkom jednej ruky body z vnútornej strany oboch obočí. Potom tlak uvoľnite. Oba kroky opakujte súčasne viac ráz za sebou približne 30 sekúnd.
3. Krok
Teraz sa hlboko nadýchnite, zakloňte hlavu dozadu smerom k zátylku a nosné dierky si z každej strany chyťte palcami a ukazovákmi. Zadržte dych. Snažte sa vydržať čo najdlhšie, až vám to bude nepríjemné.
Po tomto cvičení by sa vám mal nos uvoľniť. Ak to nepomôže, siahnite po ďalších osvedčených trikoch:
Nos si dva razy denne preplachujte slanou vodou alebo si do neho kvapkajte slaný sprej z lekárne. Zvlhčíte si tak nosovú sliznicu. Pozor na návykové spreje, ktoré vám nos síce uvoľnia, ale zároveň vytvárajú závislosť.
Niekomu pomáha naparovanie so slanou vodou alebo s éterickým olejom, inému inhalácia cez špeciálny rozprašovací prístroj. Na ten nedajú dopustiť najmä ľudia, ktorí profesionálne pracujú s hlasom - učitelia, herci a speváci.
Nie je to alergia?
Nádcha, ktorá sa prejavuje upchatým nosom, opuchnutou a svrbiacou nosovou sliznicou a výtokom spojeným so zatekaním hlienov do hrtana, však môže signalizovať aj alergiu. Zatiaľ čo infekčnú nádchu majú na svedomí zväčša baktérie či vírusy, neinfekčnú, teda alergickú, zapríčiňuje precitlivená reakcia imunitného systému.
Ak smoklíte, kýchate a kašlete v čase kvitnutia rastlín a stromov, zbystrite pozornosť. Ale aj keď vás trápia celoročné prejavy, navštívte alergiológa. Vyšetrí vás a povie vám, či ide o alergickú nádchu, alebo nie. Od toho závisí ďalšia liečba.