MENU
zdravy-zivot

Plný nos? Jednoduchý TRIK prinesie uvoľnenie do 2 minút! Ide to aj bez kvapiek

Young,Woman,Suffering,From,Cold

Súvisiace témy

Zdravý život

Plný nos? Jednoduchý TRIK prinesie uvoľnenie do 2 minút! Ide to aj bez kvapiek

Vyskúšajte fajn trik, ako si ho rýchlo uvoľniť bez nosového spreja či kvapiek.

Upchatý, zahlienený nos znamená klasickú nádchu. Tá je jedným z príznakov prechladnutia, ktoré zväčša prichádza s chladnejším počasím vonku. Ďalšími sú kýchanie, kašľanie. Ak sa k nim pridajú bolesti hrdla, únava, podráždenosť, či dokonca zvýšená teplota, môže už ísť o vírusovú infekciu. 

1. Krok

Tlačte si špičku jazyka asi sekundu do podnebia a potom jazyk uvoľnite.

2. Krok

Súčasne s prvým krokom stlačte na sekundu ukazovákom a prostredníkom jednej ruky body z vnútornej strany oboch obočí. Potom tlak uvoľnite. Oba kroky opakujte súčasne viac ráz za sebou približne 30 sekúnd.

3. Krok

Teraz sa hlboko nadýchnite, zakloňte hlavu dozadu smerom k zátylku a nosné dierky si z každej strany chyťte palcami a ukazovákmi. Zadržte dych. Snažte sa vydržať čo najdlhšie, až vám to bude nepríjemné.

Po tomto cvičení by sa vám mal nos uvoľniť. Ak to nepomôže, siahnite po ďalších osvedčených trikoch:

Nos si dva razy denne preplachujte slanou vodou alebo si do neho kvapkajte slaný sprej z lekárne. Zvlhčíte si tak nosovú sliznicu. Pozor na návykové spreje, ktoré vám nos síce uvoľnia, ale zároveň vytvárajú závislosť.

Niekomu pomáha naparovanie so slanou vodou alebo s éterickým olejom, inému inhalácia cez špeciálny rozprašovací prístroj. Na ten nedajú dopustiť najmä ľudia, ktorí profesionálne pracujú s hlasom - učitelia, herci a speváci.

Nie je to alergia? 

Nádcha, ktorá sa prejavuje upchatým nosom, opuchnutou a svrbiacou nosovou sliznicou a výtokom spojeným so zatekaním hlienov do hrtana, však môže signalizovať aj alergiu. Zatiaľ čo infekčnú nádchu majú na svedomí zväčša baktérie či vírusy, neinfekčnú, teda alergickú, zapríčiňuje precitlivená reakcia imunitného systému.

Ak smoklíte, kýchate a kašlete v čase kvitnutia rastlín a stromov, zbystrite pozornosť. Ale aj keď vás trápia celoročné prejavy, navštívte alergiológa. Vyšetrí vás a povie vám, či ide o alergickú nádchu, alebo nie. Od toho závisí ďalšia liečba. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor