MENU
zdravy-zivot

3 drobné chyby, ktoré môžu spomaliť zhadzovanie z brucha

Zhadzovanie z brucha má svoje pravidlá.

Súvisiace témy

Zdravý život

3 drobné chyby, ktoré môžu spomaliť zhadzovanie z brucha

Nejde vám zhadzovanie podľa vašich predstáv? Niekedy sú to maličkosti, ktoré zabránia tomu, aby išlo tvarovanie brucha ako po masle.

Či je leto alebo jeseň, brucho stále zostáva problémovou partiou číslo jedna. Nastavili ste si cvičebný plán, snažíte sa ho doplniť správnou životosprávou, ale zhadzovanie z brucha vám stále nejde tak ako ste si predstavovali? Nemecký portál freundin.de si posvietil na maličkosti, ktoré môžu chudnutie z brucha skutočne spomaliť. Ktorú chybu robíte?

Nepite za chodu

Je samozrejmé, že ideálnymi nápojmi pri chudnutí sú čistá voda alebo minerálna voda, prípadne nesladené čaje. Dávajte si však pozor, kedy pijete. Stratu brušného tuku môže spomaliť, ak vodu pijete najčastejšie v stoji alebo pri behu. Zjednodušene sa dá povedať, že voda orgánmi len „pretečie“ a organizmu nedáte šancu, aby odfiltrovalo dôležité minerály. Okrem toho za chodu obvykle spolu s vodou zhltnete aj viac vzduchu, čo má za následok nepríjemné nafúknuté brucho. Doprajte si pohár vody až vtedy, keď si v pokoji sadnete.

Neškrtajte

Túžite po rýchlom efekte, a tak ste výrazne preškrtali jedálny lístok. Dôležitá je desiata i olovrant. Ak budete behom dňa jesť menej a budete hladní, môže to spomaliť metabolizmus a zároveň aj spaľovanie tukov. Organizmus si začne šetriť energiu na horšie časy a neinvestuje ju do spaľovania. Skôr sa zamerajte na veľkosť a zloženie porcií, snažte sa však jesť pravidelne, päťkrát za deň.

Pospali ste si dobre?

Aj to, ako dlho spíte môže mať vplyv na zhadzovanie tuku z brucha. Pri nedostatku spánku sa v tele prirodzene zvyšuje produkcia hormónu, ktorý je zodpovedný za pocit hladu. Ak spíte málo, cítite sa hladnejší a prirodzene aj viac jete. Doprajte si pravidelný a výdatný spánok, ideálne sedem až deväť hodín. Samozrejme v noci, nedoháňajte deficit počas víkendov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor