MENU
zdravy-zivot

Pozor pri čistení zubov, tieto 3 chybičky vás môžu vyjsť draho

Pre zdravie zubov je dôležitá aj technika čistenia.
Zdravý život

Pozor pri čistení zubov, tieto 3 chybičky vás môžu vyjsť draho

Aj keď sa o zuby staráte naozaj poctivo, nevedomky možno robíte chyby, ktoré sa obrátia proti vám. Čím skôr si ich uvedomíte a skoncujete s nimi, tým lepšie pre vaše zuby.

Pre zdravý chrup je najdôležitejšie pravidelné čistenie správnymi pomôckami. Že to dodržiavate? Skúsme sa pozrieť, kde môžete robiť chybičku, ktorá časom môže viesť k poškodeniu vašich zubov.

1. Ani málo, ani veľa času

Výskumy vravia, že priemerný čas strávený s kefkou v ústach je asi 40 sekúnd. Je veľmi nepravdepodobné, že za túto dobu si dokážete všetky zuby očistiť tak, aby ste ich mali hladké. Každý zubný lekár i dentálna hygenička vám totiž povedia, že nie je potrebné merať sekundy, ale sledovať pocit - ak si prejdete jazykom po zuboch a sú hladučké ako zradlo, ste hotoví a môžete opláchnuť kefku.

Mnohí si nudné chvíle v kúpeľni spríjemňujú tým, že pri čistení zubov sledujú nejaké video na mobile a zabudnú na čas. Alebo ste len priveľmi poctiví a chcete mať zuby fakt čistučké? Ale ani príliš dlhé drhnutie zubom nesvedčí. Zubná sklovina je síce pevná, ale ak ju denne šúchate pridlho, môžete si ju oslabiť. Čo na tom, že ste sa zbavili všetkého plaku, ak si zároveň poškodíte najdôležitejšiu vonkajšiu ochranu zubu?

Ak máte radi návody, tak približne 3 minúty by mali na správne očistenie zubov byť tak akurát. Hlavne si to vždy preverte jazykom.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor