MENU
zdravy-zivot

Koľko váži hrbenie sa a čo si pamätá miecha? 20 faktov o chrbtici, o ktorých ste netušili

Ráno býva chrbtica dlhšia ako večer.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Koľko váži hrbenie sa a čo si pamätá miecha? 20 faktov o chrbtici, o ktorých ste netušili

Prekvapilo by nás, ak by ste o všetkých týchto 20 zaujímavostiach o chrbtici už počuli.

1 - 4

1. Chrbtica pozostáva z 24 stavcov. Rodíme sa však s tridsiatimi tromi. Vekom totiž niektoré stavce zrastú ako napríklad kostrč.

2. Chrbtica má v sebe viac ako 120 svalov, asi 220 väzov a 100 kĺbov. Preto je taká flexibilná.

3.  Hlavnou súčasťou anatómie chrbtice je chrupka – hubovitá látka oddeľujúca platničky. V skutočnosti tvorí viac ako štvrtinu dĺžky chrbtice.

4.  Chrupka v chrbtici sa vplyvom gravitácie môže rozpínať a sťahovať. Preto sa astronauti z kozmu vracajú približne o 3 % vyšší. Ráno oproti večeru sme o niečo vyšší všetci.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor