MENU
zdravy-zivot

Po 17-tej nejete? Chyba! Pozrite sa, čo môžete večerať 

Základom chudnutia je nehladovať, inak si spomalíte metabolizmus.
Zdravý život

Po 17-tej nejete? Chyba! Pozrite sa, čo môžete večerať 

Vrhli ste sa dnes na raňajky ako vlci? Ak to bolo preto, že posledné sústo ste dožuli pred piatou poobede, nečudujte sa, že vás hlad ženie z postele. Večerať predsa môžete i pred deviatou, len treba vedieť čo!

Pokiaľ nechodíte spať po večerníčku, posledné jedlo dňa určite nejedzte o piatej. „Zbytočne tak vystavujete svoj organizmus stresu. Človek, ktorý sa ukladá k spánku pred polnocou a večeral o piatej, jednoducho už krátko po polnoci bude hladný,“ hovorí výživová poradkyňa Michaela Piačková. 

Anketa
O koľkej obyčajne večeriate?

Nekomplikujte si chudnutie

Odborníčka upozorňuje na to, že nie je dobré ísť do postele s plným, ani prázdnym žalúdkom. „Plný vám spôsobí nielen nespavosť, nočné mory, ale aj ukladanie tuku tam, kde nechcete. Prázdny žalúdok zase pošle signál mozgu, že niečo nie je v poriadku. To je dôvod, prečo väčšina ľudí v polospánku vyjedá chladničku. Ak sa nezobudíte alebo odhodlane vydržíte až do rána, nepomôžete si. Mozog zachytil hladovanie a vyšle signál telu, aby spomalil metabolizmus a pripravil sa na nevyhnutné šetrenie na horšie časy,“ vysvetľuje Piačková. A chudnutie sa hneď skomplikuje. 

2 hodiny skutočne stačia

Základom chudnutia je nehladovať, inak si spomalíte metabolizmus. „Stačí zjesť posledné jedlo dve hodiny pred spaním. Potom už nevykonávajte žiadne namáhavé činnosti. Aj pri čítaní kníh v posteli a pozeraní televízora spaľujete kalórie. Síce menej, ale predsa,“ upozorňuje Michaela Piačková, aby ste sa nevhodnou aktivitou nevyhladovali. 

Toto je tabu!

Ak sa snažíte schudnúť alebo udržať sa vo forme, večerajte! „Stačí, ak sa vyhnete sacharidom! Nejedzte teda cestoviny, pečivo, zemiaky a ryžu! Pozor si dajte aj na ovocie! V dobrej viere, že telu dodávate vitamíny, ovocím dostávate do tela príliš veľa cukru. Ten je vo večerných hodinách tabu! Nejesť sladkosti a slané pochutiny ako sú mastné zemiakové lupienky alebo slané oriešky, je samozrejmosť,“ konštatuje Michaela Piačková.

Čo jesť na večeru?

Ideálne jedlo na večeru je šalát. „Nemyslím tým len zelený hlávkový, ale miešaný šalát z rôznej zeleniny. Tú môžete jesť surovú, ale aj grilovať či dusiť. Nakombinujte ju s rybami, hovädzím, jahňacím alebo hydinovým mäsom. Nebojte sa využívať aj vaječné bielky alebo tofu. Všetko ochucujte bylinkami, obmedzte soľ a máte vyhraté,“ radí výživová poradkyňa. Ak potrebujete pri sledovaní televízora vždy niečo chrumkať, odborníčka radí očistiť si mrkvu či kaleráb a nakrájať na pásiky. Zamestnáte tak nie len ústa, ale i ruky. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor