MENU
zdravy-zivot

Stravovanie bez tuku je jednoduché. Držte sa TÝCHTO 15 zásad a schudnite!

Nízkotučná diéta.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Stravovanie bez tuku je jednoduché. Držte sa TÝCHTO 15 zásad a schudnite!

Vďaka prirodzene nízkotučnej strave budete mať pod kontrolou cholesterol, cukor v krvi, ustrážite si kalórie a schudnete.

Už sa pravdepodobne ani neviete orientovať v takom množstve diét a odporúčaní na chudnutie. Jedna diéta zakazuje cukry, v inej máte obmedzený prísun tukov, v ďalšej by ste mali zaradiť viac bielkovín. Všetky sľubujú rýchle schudnutie bez námahy. 

Tuky môžu za priberanie

Telo si ukladá zásoby tuku, aj keď konzumujete jedlo, ktoré tuky neobsahuje alebo len v malom množstve. To je dôvod, prečo priberáte aj zo sacharidových jedál a sladkostí. Pravdou ale je, že strava s vysokým obsahom tuku môže viesť k priberaniu. Ak chcete schudnuť, pokúste sa obmedziť vysokotučné a mastné pokrmy, a nahradiť ich menej kalorickými a zdravšími jedlami. Pri chudnutí však musíte zohľadniť viac ako len jedenie nízkotučných a diétnych jedál. Pri redukcii váhy musíte spáliť viac kalórií ako príjmete, preto sledujte zloženie potravín, jedzte menšie porcie a cvičte.

Výživový odborníci veľmi neodporúčajú konzumovať nízkotučné výrobky. Tie v porovnaní polotučnými alebo plnotučnými potravinami obsahujú pridaný cukor, ktorý je tiež zodpovedný za priberanie, a navyše dostatočne nezasýtia.

Vyskúšajte prirodzene nízkotučnú diétu ►►►

Pokračovať Ďalej (1/17)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor