MENU
zdravy-zivot

15 bežných vecí, na ktoré by ste neverili, že môžete mať alergiu. Možno v nich nájdete tú svoju

Na stúpajúci počet alergických ochorení vplývajú viaceré faktory.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

15 bežných vecí, na ktoré by ste neverili, že môžete mať alergiu. Možno v nich nájdete tú svoju

Sú všade okolo nás, bežne ich používate a až dovtedy, kým nezačnú robiť problém, by vám možno ani nenapadlo, že môžu spôsobovať alergickú reakciu.

Alergény okolo nás

Bežnými alergénmi sú peľ, prach, srsť alebo arašidy.Bežnými alergénmi sú peľ, prach, srsť alebo arašidy.
Bežnými alergénmi sú peľ, prach, srsť alebo arašidy.
Zdroj: Shutterstock

Každý pozná niekoho, kto má alergiu na peľ, prach, srsť alebo arašidy. A možno ste to práve vy, ktorí ste sa v tomto zozname bežných alergénov našli. Môžete byť však prekvapení z niektorými menej známych materiálov, vecí alebo prostredia, ktoré spôsobujú u istých ľudí alergické reakcie.

K alergickej reakcii dochádza vtedy, keď sa telo bráni voči niečomu, čo je inak pre väčšinu ľudí neškodné, vysvetľuje pre portál Health.com Kevin McGrath, hovorca American College of Allergy, Asthma a Immunology. „Imunitný systém vytvára špeciálne biele krvinky, takzvané protilátky, ktoré bránia telo pred niečím úplne bežným, podobne akoby bojoval s infekciou alebo chorobou,“ hovorí. Takáto reakcia sa môže prejaviť príznakmi ako opuch, svrbenie, výsyp, nádcha a mnohé ďalšie nepríjemné prejavy, ktoré sú veľmi individuálne.

Ľudia sa zväčša narodia s genetickou predispozíciou na alergie, ale vedci presne nevedia, prečo alebo ako sa stávajú alergickými na konkrétne veci. A zatiaľ čo mnohé alergény sú celkom bežné, iné sú oveľa vzácnejšie, dokonca až kuriózne. 

Spoznajte typy alergií, o ktorých ste možno ešte nepočuli ►►►

Pokračovať Ďalej (1/16)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor