MENU
zdravy-zivot

14 príznakov rakoviny pankreasu. Niektoré sa maskujú za zhoršené trávenie

Pobolieva vás brucho či chrbát? Aj to môžu byť príznaky rakoviny pankreasu.
Zdravý život

14 príznakov rakoviny pankreasu. Niektoré sa maskujú za zhoršené trávenie

Rakovina pankreasu je jedna z najzhubnejších a má veľmi zlú prognózu. Vyvíja sa postupne a bez špecifických príznakov.

Pridlho mlčí najmä nádor uhniezdený v strednej a koncovej časti orgánu, lebo má voľný priestor a nedráždi iné orgány. Nádor v prednej časti sa odhalí zvyčajne skôr. „Ťažkosti sú veľmi rôznorodé, vyskytujú sa pri mnohých ďalších ochoreniach a spočiatku nemusia byť žiadne,“ prízvukuje MUDr. Peter Pillar. 

Prezradí sa, keď pacienti zožltnú, majú problémy s trávením a bolesti, ktoré vystreľujú do chrbtice. Pokiaľ sa neurobí biopsia a onkologické markery, zobrazovacie techniky často nevedia povedať, či nastali alebo nenastali zmeny. Ak sa pri chronickom zápale podžalúdkovej žľazy náhle objaví diabetes, opatrnosť je namieste. S veľkou pravdepodobnosťou už ide o rakovinu, keďže nádor môže ovplyvniť schopnosť pankreasu vytvárať inzulín

Máte tieto príznaky? 

Najčastejšie spúšťače

  • fajčenie
  • genetika
  • vek
  • obezita a nedostatok fyzickej aktivity
  • životospráva
  • chronický zápal pankreasu
  • cirhóza pečene
  • diabetes

Čo pomôže?

Ak sa zhubné ochorenie podarí zistiť včas, nádor odstránime operačne. Ďalšími metódami liečby sú chemoterapia a rádioterapia, ich účinnosť však nie je veľmi vysoká,“ upozorňuje onkológ MUDr. Radovan Barilla. Samozrejmosťou pri liečbe je dôkladná diéta. Ideálne je rakovine pankreasu predchádzať vhodnou životosprávou a vyhnúť sa všetkým spúšťačom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor