Pridlho mlčí najmä nádor uhniezdený v strednej a koncovej časti orgánu, lebo má voľný priestor a nedráždi iné orgány. Nádor v prednej časti sa odhalí zvyčajne skôr. „Ťažkosti sú veľmi rôznorodé, vyskytujú sa pri mnohých ďalších ochoreniach a spočiatku nemusia byť žiadne,“ prízvukuje MUDr. Peter Pillar.
Prezradí sa, keď pacienti zožltnú, majú problémy s trávením a bolesti, ktoré vystreľujú do chrbtice. Pokiaľ sa neurobí biopsia a onkologické markery, zobrazovacie techniky často nevedia povedať, či nastali alebo nenastali zmeny. Ak sa pri chronickom zápale podžalúdkovej žľazy náhle objaví diabetes, opatrnosť je namieste. S veľkou pravdepodobnosťou už ide o rakovinu, keďže nádor môže ovplyvniť schopnosť pankreasu vytvárať inzulín
Máte tieto príznaky?
- pocit plnosti, opuchu brucha
- strata hmotnosti
- žlté sfarbenie, zažltnutie pokožky
- tmavé sfarbenie moču
- hnačka
- svetlé zafarbenie stolice
- svrbenie
- nevoľnosť
- zvracanie
- tupá bolesť v hornej časti brucha vyžarujúca do chrbta
- bolesť chrbtice
- zväčšenie lymfatických uzlín
- malátnosť
- zvýšená hladina cukru
Najčastejšie spúšťače
- fajčenie
- genetika
- vek
- obezita a nedostatok fyzickej aktivity
- životospráva
- chronický zápal pankreasu
- cirhóza pečene
- diabetes
Čo pomôže?
„Ak sa zhubné ochorenie podarí zistiť včas, nádor odstránime operačne. Ďalšími metódami liečby sú chemoterapia a rádioterapia, ich účinnosť však nie je veľmi vysoká,“ upozorňuje onkológ MUDr. Radovan Barilla. Samozrejmosťou pri liečbe je dôkladná diéta. Ideálne je rakovine pankreasu predchádzať vhodnou životosprávou a vyhnúť sa všetkým spúšťačom.