MENU
zdravy-zivot

14 príznakov rakoviny pankreasu. Niektoré sa maskujú za zhoršené trávenie

Bolesť v oblasti brucha môže byť znakom pokročilejšej rakoviny pankreasu.
Zdravý život

14 príznakov rakoviny pankreasu. Niektoré sa maskujú za zhoršené trávenie

Rakovina pankreasu je jedna z najzhubnejších a má veľmi zlú prognózu. Vyvíja sa postupne a bez špecifických príznakov.

Pridlho mlčí najmä nádor uhniezdený v strednej a koncovej časti orgánu, lebo má voľný priestor a nedráždi iné orgány. Nádor v prednej časti sa odhalí zvyčajne skôr. „Ťažkosti sú veľmi rôznorodé, vyskytujú sa pri mnohých ďalších ochoreniach a spočiatku nemusia byť žiadne,“ prízvukuje MUDr. Peter Pillar. 

Prezradí sa, keď pacienti zožltnú, majú problémy s trávením a bolesti, ktoré vystreľujú do chrbtice. Pokiaľ sa neurobí biopsia a onkologické markery, zobrazovacie techniky často nevedia povedať, či nastali alebo nenastali zmeny. Ak sa pri chronickom zápale podžalúdkovej žľazy náhle objaví diabetes, opatrnosť je namieste. S veľkou pravdepodobnosťou už ide o rakovinu, keďže nádor môže ovplyvniť schopnosť pankreasu vytvárať inzulín

Máte tieto príznaky? 

Najčastejšie spúšťače

  • fajčenie
  • genetika
  • vek
  • obezita a nedostatok fyzickej aktivity
  • životospráva
  • chronický zápal pankreasu
  • cirhóza pečene
  • diabetes

Čo pomôže?

Ak sa zhubné ochorenie podarí zistiť včas, nádor odstránime operačne. Ďalšími metódami liečby sú chemoterapia a rádioterapia, ich účinnosť však nie je veľmi vysoká,“ upozorňuje onkológ MUDr. Radovan Barilla. Samozrejmosťou pri liečbe je dôkladná diéta. Ideálne je rakovine pankreasu predchádzať vhodnou životosprávou a vyhnúť sa všetkým spúšťačom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia