MENU
zdravy-zivot

14 najšpinavších miest u vás doma. Čo treba čistiť najviac?

Voľno môžete využiť aj na revíziu domácnosti
Zdravý život

14 najšpinavších miest u vás doma. Čo treba čistiť najviac?

O dezinfekcii sa v posledných mesiacoch rozpráva častejšie ako kedykoľvek predtým. Viete ale, čo by ste mali dezinfikovať naozaj často a poctivo?

Mnohé mikroorganizmy, vrátane naozaj nebezpečných, žijú všade v našich domácnostiach. Výskum medzinárodnej organizácie The National Sanitation Foundation  nedávno potvrdil, že miesta, kde doma skladujeme a pripravujeme potraviny, majú viac baktérií - aj fekálnych -, ako ktorékoľvek iné miesto v domácnosti. Odborníci na predmetoch v bytoch a domoch identifikovali až 340 rôznych baktérií, vrátane zlatého stafylokoka. Ktoré miesta sú z tohto hľadiska najkritickejšie a na ktoré možno mnohí pri upratovaní zabúdame?

1.Hubka je šampión

Jednoznačným nechutným víťazom sa stali hubky a vechtíky na riad. Viac ako 75% skúmaných vzoriek obsahovalo baktérie salmonely, E.coli a dokonca aj stopy po fekáliach! Aj keď rozmýšľate ekologicky, mali by ste ich meniť často, pokojne raz za dva týždne. Namiesto opakovane použiteľných kuchynských utierok uprednostnite jednorazové papierové obrúsky.

2.Dosky na krájanie

Všetky predmety, ktoré prechádzajú do kontaktu so surovým mäsom, sú bez umytia a dezinfikovania plné baktérií. Tu sú v prvej línii dosky na krájanie. Plastové, ak už majú hlbšie ryhy, je treba vymeniť. Drevo má do istej miery antibakteriálne vlastnosti, no viac dorezanú drevenú dosku odporúčajú odborníci zbrúsiť a vyhladiť. Na chlieb, pečivo, ovocie či zeleninu by ste mali mať osobitnú dosku.

3.Chladnička

Už z hľadiska svojho obsahu a tiež vlhkosti je chladnička doslova rajom baktérií aj plesní. Nájdu sa v nej salmonely, listéria, E.coli aj mnohé ďalšie mikroorganizmy. Ich zdrojom je surovú mäso, zelenina, ovocie a tiež vajcia. Je dobré, ak všetko v chladničke má svoje stále miesto, výborné sú uzatvárateľné boxy. Odborníci odporúčajú umyť ju, vydezinfikovať a vysušiť raz mesačne.

4.Kuchynská linka

Okrem toho, že bežne prichádza do kontaktu s neumytým mäsom či zeleninou, mnohí si na ňu položia všetko možné - od tašiek s nákupom, ktoré si predtým postavili na schody, aby si odomkli dvere, cez domáce pracovné nástroje až po dôkladne obchytaný mobil, s ktorým si krátili chvíľu v autobuse či dokonca na WC. Linku treba čistiť najmenej raz denne.

5.Drez a batéria

Toto miesto používame síce na umývanie a čistenie iných vecí vrátane potravín, no kuchynský drez i ovládač batérie ostávajú neraz akoby „od macochy“. Raz denne je žiadúce prejsť ich dezinfekčným prípravkom.

6.Rukoväte a gombíky

Rukoväť chladničky, mikrovlnky, ovládacie gombíky na šporáku, to sú ďalšie miesta, ktorých sa často dotýkame. A bez toho, že by sme si predtým cielene umyli ruky. No práve naše ruky sú hlavným zdrojom baktérií a vírusov. Preto je ideálne otierať dezinfekčným prípravkom rukoväte a ďalšie miesta, na ktoré opakovane siahate.

7.Držiak na zubné kefky

Možno aj vás prekvapí, že medzi najznečistenejšie miesta v byte patrí držiak na zubné kefky! Čo do množstva mikroorganizmov je v tesnom závese za hubkou na riad. Jeho údržba pritom nie je vôbec komplikovaná.

8.Vypínače a kľučky

Po vstúpení do bytu väčšina z vás okamžite siahe na vypínač a zažne si. Po odchode z WC asi tiež najprv zhasnete, idete do kúpeľne, zažnete, a až potom si umyjete ruky. Ďalším naozaj veľmi „živým“ miestom domácnosti sú teda vypínače, ktoré nie je od veci očistiť aj denne. Presne to isté platí aj pre kľučky dverí.

9.Mobil a ovládače

Asi najobchytanejším osobným predmetom je váš mobil, ktorý je podľa výskumov aj 10-krát väčším zdrojom choroboplodných zárodkov, ako je záchodová doska. Pri každom príchode domov sa odporúča jeho povrch dezinfikovať. Doslova životom sa hmýria tiež klávesnice a myši počítača či diaľkové ovládače domácej techniky. Nezabúdajte raz týždenne ani na ne.

10.Kozmetické pomôcky

Do vašich očí a úst sa baktérie či vírusy pohodlne dostanú cez kozmetické pomôcky ako sú hubky na mejkap, aplikátory očných tieňov, kefky na maskaru, štetce na rúž. O to viac, ak ich nosíte so sebou v kabelke aj mimo domov. Všetky tieto nástroje treba pravidelne čistiť a načatú kozmetiku nepoužívať dlhšie ako pár mesiacov, najviac pol roka. Hubky na mejkap odporúčajú odborníci prať dokonca po každom použití.

11.Práčka a sušička

Ďalším rajom pre baktérie je práčka, pretože je v nej stále vlhko. Bežný prací program na 30 °C ich navyše nezničí, pokiaľ nepoužijete dezinfekčnú aviváž alebo antibakteriálnu prísadu do prania. Použitú bielizeň neskladujte dlho v koši, radšej perte častejšie. Odborníci radia uprednostniť klasické sušenie vypratej bielizne povesením na šnúru či sušiak pred použitím sušičky, hlavne u ľudí so zníženou imunitou a u malých detí.

12.Topánky

Zvonku do bytu sa na podrážkach topánok poľahky dostanú stovky druhov mikróbov. Dobrá správa je, že ak ste nešliapli do h..., ich množstvo spravidla nie je také, aby vás vážnejšie ohrozovali. Napriek tomu je vhodné nechávať topánky pred dverami či na vyhradenom mieste v predsieni a nechodiť v nich po byte. Najmä ak máte deti alebo doma radi chodíte naboso. Dlážky doma umývajte aspoň raz týždenne.

13.Kvety a kvetináče

Zemina v kvetináčoch na balkónoch aj u izbových kvetov je bohatá na iný typ choroboplodných zárodkov, napríklad pôvodcov črevných nákaz, botulizmu či tetanu. Po práci s nimi použite rukavice a následne si ruky umyte dezinfekčným mydlom.

14.Domáce zvieratá

Vďaka historicky dlhodobému spolužitiu so zvieratami s nimi zdieľame viaceré choroby, so psami je to dokonca až 65 chorôb. Preto ak chováte doma akékoľvek zvieratko, že častejšie umývanie najmä dlážok, určite žiadúce. Nezabúdajte na čistenie hračiek a misiek pre vaše zvieratká.

Neprežeňte to!

Čistota je dôležitá a potrebná, no neprepadnite chorobnému a ustavičnému drhnutiu a dezinfikovaniu všetkého, čo máte v dosahu. „Primeraný kontakt s mikroorganizmami pomáha rozvíjať imunitu,“ konštatuje profesorka MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., prednostka Ústavu hygieny LF UK, že sterilné prostredie nie je vhodné najmä pre malé deti. „Časté a zbytočné používanie dezinfekčných prostriedkov napomáha aj zvyšovaniu odolnosti mikroorganizmov a vývoju nových, mimoriadne odolných kmeňov,“ upozorňuje hygienička.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia