MENU
zdravy-zivot

13 tipov na zohriatie studených nôh. Dvanástku určite skúste

Niekedy ani teplé ponožky nestačia!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

13 tipov na zohriatie studených nôh. Dvanástku určite skúste

Máte studené nohy napriek termopančuchám a topánkam s kožušinou? Musíte spávať v ponožkách, lebo vaše chodidlá sú ako ľad? Vyskúšajte sa zahriať trochu inak.

Myslíte si, že ľadové nohy trápia skôr chudých ľudí, pretože ich nehreje vlastný tuk? Nie je to pravda, tuk zahreje možno ľadové medvede, ľudí hrejú svaly. Tých, ktorí ich pravidelne zaťažujú cvičením, trápia studené končatiny oveľa menej. Ženy potrebujú studené nohy a ruky zahriať častejšie ako muži. Majú oproti nim menej svalov, ktoré by ich hriali. Známa je aj vedecká štúdia, ktorá tvrdí, že žena potrebuje koncentrovať teplo vo vnútri, je to vraj príprava na materstvo, aby novovznikajúcemu životu nebola zima. Neverte tomu! Ak máte nohy studené takmer stále, môže chlad končatín signalizovať ochorenie alebo nedostatok minerálov. 

Choďte k lekárovi

Mať studené nohy nie je normálne! Možno ste sa s tým zmierili a nikdy vám nenapadlo spomenúť to pri preventívnej prehliadke svojmu lekárovi, ale mali by ste. Ľadové končatiny môžu upozorňovať na reumu, zužovanie ciev a s tým spojený vysoký tlak, zlyhávanie srdca, poruchu nadobličiek, štítnej žľazy alebo málokrvnosť. Lekár vám zmeria tlak, zoberie krv a urobí EKG. Podľa výsledkov poputujete k endokrinológovi, kardiológovi, angiológovi, hematológovi alebo reumatológovi. Ak nič nezistia, skúste sa zahriať našimi horúcimi tipmi.

Vyskúšajte horúce tipy na ľadové nohy ►►►

Pokračovať Ďalej (1/14)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor