MENU
zdravy-zivot

13 tipov na zohriatie studených nôh. Dvanástku určite skúste

Niekedy ani teplé ponožky nestačia!
Zdravý život

13 tipov na zohriatie studených nôh. Dvanástku určite skúste

Máte studené nohy napriek termopančuchám a topánkam s kožušinou? Musíte spávať v ponožkách, lebo vaše chodidlá sú ako ľad? Vyskúšajte sa zahriať trochu inak.

Myslíte si, že ľadové nohy trápia skôr chudých ľudí, pretože ich nehreje vlastný tuk? Nie je to pravda, tuk zahreje možno ľadové medvede, ľudí hrejú svaly. Tých, ktorí ich pravidelne zaťažujú cvičením, trápia studené končatiny oveľa menej. Ženy potrebujú studené nohy a ruky zahriať častejšie ako muži. Majú oproti nim menej svalov, ktoré by ich hriali. Známa je aj vedecká štúdia, ktorá tvrdí, že žena potrebuje koncentrovať teplo vo vnútri, je to vraj príprava na materstvo, aby novovznikajúcemu životu nebola zima. Neverte tomu! Ak máte nohy studené takmer stále, môže chlad končatín signalizovať ochorenie alebo nedostatok minerálov. 

Varovné príznaky nôh: 13 problémov so zdravím, ktoré vám hlásia

Choďte k lekárovi

Mať studené nohy nie je normálne! Možno ste sa s tým zmierili a nikdy vám nenapadlo spomenúť to pri preventívnej prehliadke svojmu lekárovi, ale mali by ste. Ľadové končatiny môžu upozorňovať na reumu, zužovanie ciev a s tým spojený vysoký tlak, zlyhávanie srdca, poruchu nadobličiek, štítnej žľazy alebo málokrvnosť. Lekár vám zmeria tlak, zoberie krv a urobí EKG. Podľa výsledkov poputujete k endokrinológovi, kardiológovi, angiológovi, hematológovi alebo reumatológovi. Ak nič nezistia, skúste sa zahriať našimi horúcimi tipmi. 

Vyskúšajte horúce tipy na ľadové nohy ►►►

Pokračovať Ďalej (1/14)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia