MENU
zdravy-zivot

13 prikázaní ak chcete schudnúť aspoň 10 kg a udržať si to

Chudnúť môžete aj bez zbytočného hladovania.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

13 prikázaní ak chcete schudnúť aspoň 10 kg a udržať si to

Myslíte si, že potrebujete schudnúť dobrých 10 kíl? Aby ste sa zbavili nadbytočných kilogramov a znovu ich nenabrali, a to bez straty motivácie, zoznámte sa s 13 odporúčaniami dietologičky.

1. Premyslite si svoju ideálnu váhu

Aby ste mohli posúdiť svoju ideálnu hmotnosť, musíte si zapamätať hmotnosť, ktorú ste si dokázali udržať najmenej 6 mesiacov. Táto fitness váha bude limitom vášho jedálnička. Ísť nižšie by prinútilo telo k príliš veľkej záťaži a viedlo k vášmu zlyhaniu.

2. Nájdite príčinu vášho priberania

Kedy sa na vás začali lepiť kilá? Bolo za tým tehotenstvo, emocionálne poruchy, stres, zlé stravovacie návyky alebo konfliktné vzťahy? Ak chcete odstrániť kilá, ktoré na vás ostali prilepené, musíte zistiť, odkiaľ pochádzajú.

3. Nezaväzujte sa k nejakej cieľovej hmotnosti

Počet kilogramov, ktoré je potrebné zhodiť, sa dá určiť len poznaním ideálnej hmotnosti každého jednotlivca, aby ste sa nenútili k doslova nemožnému chudnutiu. „Je absurdné stanoviť cieľový počet kíl v nejakých okrúhlych číslach, ktoré nezodpovedajú ničomu, iba ak fantázii. Nie každá z nás môže vážiť 50 kíl,“ vysvetľuje Nathalie Négro, dietologička a vedúca nutričného centra Thermes de Brides-les-Bains v západnom Francúzsku.

Pri zostavovaní diéty nie je možno vopred odhadnúť, ako bude telo reagovať a kam až je schopné zájsť. Stanovenie si pevnej cieľovej hmotnosti môže znamenať prekročenie limitu vášho tela a anulovanie všetkého úsilia, ktoré ste vynaložili na chudnutie, pretože príde demotivácia, čo je najväčší nepriateľ chudnutia.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor