MENU
zdravy-zivot

12 SUPER potravín, ktoré udržia vaše obličky vo forme

Young,Beautiful,Woman,Eating,Fresh,Watermelon

Súvisiace témy

Zdravý život

12 SUPER potravín, ktoré udržia vaše obličky vo forme

Sú dôležitou čističkou organizmu, no často im dáme zabrať. Čo si naložiť na tanier, aby ste ich odľahčili?

Obličky sú malý párový orgán v tvare fazule, ktorý plní mnohé dôležité funkcie v organizme. Sú zodpovedné za filtrovanie odpadových produktov, uvoľňovanie hormónov, ktoré regulujú krvný tlak, vyrovnávanie tekutín v tele, tvorbu moču a mnoho ďalších základných úloh. Tento životne dôležitý orgán sa však môže z rôznych dôvodov poškodiť.

Cukrovka a vysoký krvný tlak sú najčastejšími rizikovými faktormi ochorenia obličiek. Riziko však zvyšuje aj obezita, fajčenie, genetika i vek. Nekontrolovaná hladina cukru v krvi a vysoký krvný tlak spôsobujú poškodenie krvných ciev v obličkách, čo znižuje ich schopnosť fungovať na optimálnej úrovni. Keď obličky nepracujú správne, v krvi sa hromadia škodlivé látky vrátane odpadových produktov z potravín. Odľahčite ich preto včas a zabezpečte si zdravie obličiek na dlho.

Obličkový detox

Ak ich chcete udržať v dobrej kondícii, zamerajte sa na stavu, ktorá pomáha znižovať množstvo odpadu v krvi. Posilníte tak funkciu obličiek a zároveň znížite riziko poškodenia. Odborníci z portálu Healthline odporúčajú dočasne zredukovať množstvo sodíka, draslíka a fosforu, pretože ich zaťažené obličky majú problém filtrovať. Naservírujte si zdravé potraviny, ktoré tieto živiny obsahujú minimálne a sú tak vhodné tiež pre ľudí s poškodenými obličkami.

12 potravín, ktoré pomáhajú udržať obličky v dobrej kondícii. Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/13)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor