MENU
zdravy-zivot

Šokujúce príznaky cukrovky, o ktorých ste doteraz nevedeli! Dokážete ich rozpoznať?

Sad,Bored,Woman,Eating,From,A,Can,In,The,Kitchen.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Šokujúce príznaky cukrovky, o ktorých ste doteraz nevedeli! Dokážete ich rozpoznať?

Diabetes je ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete, ale mnohí z nich stále zostávajú nediagnostikovaní. Ochorenia sa môže prejaviť aj menej známymi prejavmi. Poznáte ich?

Hoci väčšina ľudí pozná bežné príznaky cukrovky, ako je zvýšený smäd a časté močenie, existuje niekoľko menej známych príznakov, ktoré môžu naznačovať prítomnosť tohto chronického ochorenia. Prinášame 12 nezvyčajných príznakov, ktoré môžu slúžiť ako včasné varovné signály ochorenia. Ich pochopenie môže byť kľúčom k udržaniu zdravej hladiny cukru v krvi a k včasnému vyhľadaniu lekárskej pomoci.

Tmavšia koža na krku:

Jedným z neočakávaných príznakov cukrovky je výskyt tmavých škvŕn na koži, najmä na krku, niekedy sa vyskytujú na slabinách a v podpazuší. Tieto škvrny, známe ako acanthosis nigricans (AN), môžu byť na pocit zamatové alebo hrubšej textúry. Tento stav je častejší u osôb s cukrovkou 2. typu a tmavšou pleťou. AN vzniká, keď vysoké hladiny inzulínu v krvnom obehu spôsobujú, že kožné bunky sa rozmnožujú rýchlejšie ako zvyčajne.

Zmeny zraku:

Zmeny zraku často vedú k návšteve očného lekára, ale môžu byť aj varovným signálom cukrovky. Vysoká hladina cukru v krvi môže ovplyvniť rôzne časti tela vrátane očí. Nerovnováha tekutín spôsobená cukrovkou môže mať za následok opuchy, rozmazané videnie a ťažkosti so zaostrovaním na predmety.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor