MENU
zdravy-zivot

Šokujúce príznaky cukrovky, o ktorých ste doteraz nevedeli! Dokážete ich rozpoznať?

Sad,Bored,Woman,Eating,From,A,Can,In,The,Kitchen.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Šokujúce príznaky cukrovky, o ktorých ste doteraz nevedeli! Dokážete ich rozpoznať?

Diabetes je ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete, ale mnohí z nich stále zostávajú nediagnostikovaní. Ochorenia sa môže prejaviť aj menej známymi prejavmi. Poznáte ich?

Hoci väčšina ľudí pozná bežné príznaky cukrovky, ako je zvýšený smäd a časté močenie, existuje niekoľko menej známych príznakov, ktoré môžu naznačovať prítomnosť tohto chronického ochorenia. Prinášame 12 nezvyčajných príznakov, ktoré môžu slúžiť ako včasné varovné signály ochorenia. Ich pochopenie môže byť kľúčom k udržaniu zdravej hladiny cukru v krvi a k včasnému vyhľadaniu lekárskej pomoci.

Tmavšia koža na krku:

Jedným z neočakávaných príznakov cukrovky je výskyt tmavých škvŕn na koži, najmä na krku, niekedy sa vyskytujú na slabinách a v podpazuší. Tieto škvrny, známe ako acanthosis nigricans (AN), môžu byť na pocit zamatové alebo hrubšej textúry. Tento stav je častejší u osôb s cukrovkou 2. typu a tmavšou pleťou. AN vzniká, keď vysoké hladiny inzulínu v krvnom obehu spôsobujú, že kožné bunky sa rozmnožujú rýchlejšie ako zvyčajne.

Zmeny zraku:

Zmeny zraku často vedú k návšteve očného lekára, ale môžu byť aj varovným signálom cukrovky. Vysoká hladina cukru v krvi môže ovplyvniť rôzne časti tela vrátane očí. Nerovnováha tekutín spôsobená cukrovkou môže mať za následok opuchy, rozmazané videnie a ťažkosti so zaostrovaním na predmety.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor