MENU
zdravy-zivot

Šokujúce príznaky cukrovky, o ktorých ste doteraz nevedeli! Dokážete ich rozpoznať?

Sad,Bored,Woman,Eating,From,A,Can,In,The,Kitchen.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Šokujúce príznaky cukrovky, o ktorých ste doteraz nevedeli! Dokážete ich rozpoznať?

Diabetes je ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete, ale mnohí z nich stále zostávajú nediagnostikovaní. Ochorenia sa môže prejaviť aj menej známymi prejavmi. Poznáte ich?

Hoci väčšina ľudí pozná bežné príznaky cukrovky, ako je zvýšený smäd a časté močenie, existuje niekoľko menej známych príznakov, ktoré môžu naznačovať prítomnosť tohto chronického ochorenia. Prinášame 12 nezvyčajných príznakov, ktoré môžu slúžiť ako včasné varovné signály ochorenia. Ich pochopenie môže byť kľúčom k udržaniu zdravej hladiny cukru v krvi a k včasnému vyhľadaniu lekárskej pomoci.

Tmavšia koža na krku:

Jedným z neočakávaných príznakov cukrovky je výskyt tmavých škvŕn na koži, najmä na krku, niekedy sa vyskytujú na slabinách a v podpazuší. Tieto škvrny, známe ako acanthosis nigricans (AN), môžu byť na pocit zamatové alebo hrubšej textúry. Tento stav je častejší u osôb s cukrovkou 2. typu a tmavšou pleťou. AN vzniká, keď vysoké hladiny inzulínu v krvnom obehu spôsobujú, že kožné bunky sa rozmnožujú rýchlejšie ako zvyčajne.

Zmeny zraku:

Zmeny zraku často vedú k návšteve očného lekára, ale môžu byť aj varovným signálom cukrovky. Vysoká hladina cukru v krvi môže ovplyvniť rôzne časti tela vrátane očí. Nerovnováha tekutín spôsobená cukrovkou môže mať za následok opuchy, rozmazané videnie a ťažkosti so zaostrovaním na predmety.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor