MENU
zdravy-zivot

Najväčší ničitelia zubov: Za kazy a žlté sfarbenie môžu tieto nápoje a jedlá

Hush,Scared,Business,People,Coughing,Big,Pop-eyed,Fashion,Concept.,Close
Zdravý život

Najväčší ničitelia zubov: Za kazy a žlté sfarbenie môžu tieto nápoje a jedlá

Zubná lekárka Hanna Kinsella približuje, ktoré potraviny podporujú zdravie zubov, ale i tie, ktoré môžu spôsobiť eróziu skloviny a zubný kaz, čo vedie k zožltnutiu úsmevu.

Doktorka Hanna tvrdí: „Dvom z najrozšírenejších chorôb, zubnému kazu a periodontálnemu alebo ďasnovému ochoreniu, sa dá predísť jednoduchými zmenami vo vašej strave." Ktoré potraviny sú pre vaše zuby dobré  ktoré zlé? 

1. Kávu vymeňte za čaj

Káva nepoškodzuje naše zuby priamo, no zafarbuje ich rovnako ako napríklad cigarety či tabak. Ak chcete mať biely úsmev bez drahého bielenia, mali by ste ju vymeniť za čaj. „Zatiaľ čo si mnohí ľudia myslia, že čaj je pre zuby zlý kvôli zafarbeniu, zelené aj čierne čaje v skutočnosti obsahujú polyfenoly, ktoré interagujú s baktériami v zubnom povlaku. Tieto látky buď zabíjajú alebo zadržiavajú baktérie. To bráni baktériám v raste alebo tvorbe kyseliny, ktorá napáda zuby. V závislosti od typu vody, ktorú používate na varenie čaju, môže byť šálka čaju tiež zdrojom fluoridu,Káva nepoškodzuje naše zuby priamo, no zafarbuje ich rovnako ako napríklad cigarety či tabak. Ak chcete mať biely úsmev bez drahého bielenia, mali by ste ju vymeniť za čaj. „Zatiaľ čo si mnohí ľudia myslia, že čaj je pre zuby zlý kvôli zafarbeniu, zelené aj čierne čaje v skutočnosti obsahujú polyfenoly, ktoré interagujú s baktériami v zubnom povlaku. Tieto látky buď zabíjajú alebo zadržiavajú baktérie. To bráni baktériám v raste alebo tvorbe kyseliny, ktorá napáda zuby. V závislosti od typu vody, ktorú používate na varenie čaju, môže byť šálka čaju tiež zdrojom fluoridu,
Káva nepoškodzuje naše zuby priamo, no zafarbuje ich rovnako ako napríklad cigarety či tabak. Ak chcete mať biely úsmev bez drahého bielenia, mali by ste ju vymeniť za čaj. „Zatiaľ čo si mnohí ľudia myslia, že čaj je pre zuby zlý kvôli zafarbeniu, zelené aj čierne čaje v skutočnosti obsahujú polyfenoly, ktoré interagujú s baktériami v zubnom povlaku. Tieto látky buď zabíjajú alebo zadržiavajú baktérie. To bráni baktériám v raste alebo tvorbe kyseliny, ktorá napáda zuby. V závislosti od typu vody, ktorú používate na varenie čaju, môže byť šálka čaju tiež zdrojom fluoridu," vysvetlila zubárka.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor