MENU
zdravy-zivot

11 vecí treba spraviť po kovide, aby sa nevrátil. Trojka by vám napadla?

Aj najlepšia obrana zlyhá, ak sa po umytí rúk dotknete znečisteného displeja mobilu.
Zdravý život

11 vecí treba spraviť po kovide, aby sa nevrátil. Trojka by vám napadla?

Kovid napáchal škody nielen na vašom tele, ale aj v domácnosti. Hneď ako sa na to budete cítiť, mali by ste dať okrem seba dať do poriadku aj svoj domov.

Vymeňte zubnú kefku 

Veríme, že ste počas kovidovej infekcie svoju zubnú kefku nikomu nepožičali. Možno ste netušili, že kefky by v takom prípade nemali byť ani v spoločnom pohári. Ak ste chorí, zubná kefka sa bude vírusom len tak hemžiť a môže sa ľahko dostať do kontaktu s ostatnými členmi domácnosti. Aj keď nie ste chorí, zubnú kefku by ste mali vyhodiť minimálne raz za tri mesiace. Po covide tak spravte okamžite. To isté spravte aj so zubnou pastou, keďže s kefkou prichádzala do styku. 

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor